Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологическият обект Кюлтепе ще бъде дигитализиран

Преди 4000 години в сърцето на Анадола бил създаден първият международен търговски център в света – Кюлтепе.

Археолозите проф. Диана Гергова и проф. Фикри Кулакоглу и фондация "Пътят на траките" представят в Националния археологически институт с музей при БАН турско-български проект за дигитализация и популяризиране на културното наследство на Древен Канеш и историята на 70-годишните археологически разкопки на Кюлтепе.

"Кюлтепе е един от най-добре известните и древни археологически обекти, особено ако говорим за бронзовата епоха. Най-голямото откритие там са глинените таблички, над 23 000, изписани с клинопис, които представляват всъщност архивите на асирийската държава. Народите, населявали Кюлтепе, са се научили рано да пишат и да четат. В тези таблички е описано всичко, което е било свързано с пари, другата част от живота им не е намерила място.“ – казва проф. Кулакоглу, който е директор на археологическия обект от 2005 година. – Известно е, че в представата на обикновения човек археолозите са като Индиана Джоунс, а за други сме грабители на гробници. Но трябва да кажа, че археолозите наистина обичаме гробници. В Кюлтепе мъртвите са били погребвани под пода на къщите и когато ги разкопаваме, намираме много интересни обекти. Ние не търсим артефакти за забавление на публиката, а си поставяме конкретни научни задачи.“

Научните разкопки в Кюлтепе, който се намира в съвременна Турция, започват още през 1948 г. от проф. Тахсин Йозгоч. Днес археолозите се опитват да разгадаят бележките в дневниците на своя професор, който е използвал османски и старотурски език. Проектът за дигитализация на археологическите находки в Кюлтепе включва картите, дневниците, тетрадките от обекта, както и самите глинени плочи. Ще бъде възможно да се правят и виртуални разходки из обекта.

Чуйте проф. Диана Гергова и проф. Фикри Кулакоглу в звуковия файл.

Снимки – Национален археологически институт с музей - БАН


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23