Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Олег Чолаков

Хирургът, влюбен в планината

Снимка: БНР

Спасяването на човешки живот е най-трудното, но лекарите го правят всеки ден, без да говорят за това. Правят го просто така, защото това е работата им, все едно не е нищо особено, въпреки че даряват най-ценното.

В ролята на Главен герой в “Нашият ден“ влиза доц. д-р Олег Чолаков, един от тези вълшебници, които даряват живот.

Той е доказан авторитет в областта на хирургията на панкреаса, планински спасител, един от основателите и понастоящем президент на Българското дружество по планинска медицина и организационен секретар на Българското дружество по спешна медицина. От април е началник на Отделение по жлъчно-чернодробна и панкреатична хирургия в Университетска болница “Лозенец“. 

Лекарят в България и Европа

Ето какво коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Олег Чолаков:

"Има много разлики, но и много прилики. Разликите се определят не само от различната медицина, но се определят от националните манталитети, националните особености, отношенията между лекар и пациент имат значение.

В западния свят пациентът трябва да знае всичко за своето състояние, в частност при онкологични заболявания, и активно участват в процеса на лечение. Доближаваме се до западната медицина, ние я следваме. Достигаме  и техни постижения, макар и по-късно.“

И допълва: "Най-трудно е, когато говориш с близките и ги информираш за някакво неблагополучие, за някакъв проблем или недобра перспектива. Много е трудно при ситуации, в които не можеш да направиш нищо“. 

Въздушните линейки и хеликоптерите 

Една от каузите на хирурга, влюбен в планината, е страната ни да има въздушна медицинска помощ, въздушни линейки.

Съгласно европейските стандарти, са необходими 5 минути за излитане и до 20 минути за достигане на мястото на инцидента. При въздушните линейки важи правилото колкото по-бързо се стигне до пострадалия, толкова по-голям е шансът да му се помогне адекватно. Системата на здравеопазване в България повече пречи, отколкото помага, твърди още доц. д-р Чолаков.

"Не се закачай с панкреаса“ 

Научните интереси на доц. д-р Чолаков го отвеждат в един от големите центрове за панкреатична хирургия в Берн, а по-късно и в Хайделберг. В момента се обучава във втория по големина център в Германия, този в Бохум.

Панкреатологията е най-късно развилата се част от гастроентерологията. Това има своите логически обяснения, като се върнем назад в историята на медицината. Панкреасът е доста деликатен орган, но развитието на съвременната медицина, и в частност на хирургията, ни позволи да го опознаем и да престане да ни е страх от него“, посочва доц. д-р Чолаков. 

В момента МБАЛ "Лозенец" предлага доста добри възможности за пациенти със специфични заболявания на панкреаса. В близките месеци се очаква създаването на Специализиран център по панкреатична хирургия.

"В западния свят е строго регламентирано кой може да върши нещо определено, а в България всеки си позволява всичко. Това ще стане възможно, когато в медицината бъдат създадени критерии за качество, когато е ясно, кой какво работи и какви резултати има", казва хирургът.


Детството

Една  детска снимка случайно е предопределила професията, която ще избере бъдещият виртуозен хирург. Някак необяснимо е, че и двете деца, запечатани на лента преди много години, избират медицината. Нашият герой става хирург, а малкото момиченце от снимката избира акушерството.

"Ако мога да се върна към онова време, бих казал на тогавашния Олег да продължава по същия начин", твърди д-р Чолаков.

Пълния разговор с доц. д-р Олег Чолаков можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - БНР и личен архив на доц. д-р Олег Чолаков
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Може ли да служим на Бога и на мамона

Притчата за безумния богаташ, която се чете по време на светата Литургия през 9-ата неделя след Кръстовден, ни разкрива съдбата на онзи, който си поставя единствена цел в живота - натрупването на земни блага. За разлика от другите живи Божи създания, които удовлетворяват единствено естествените си потребности, човекът е надарен с разум и воля. Те му..

публикувано на 17.11.24 в 09:40

Истината като жертва

Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се..

публикувано на 16.11.24 в 10:05
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Диктатурата става по-популярна перспектива от демокрацията

Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на управления, сякаш вървим към провал. Доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" кой, защо и как бяха превзети България и българските медии след 10..

публикувано на 16.11.24 в 09:00
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Демократичните държави трябва да защитят собствените си ценности

Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София  (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..

публикувано на 15.11.24 в 16:25
Снимката е илюстративна

Как се процедира при щети от свлачище

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..

публикувано на 15.11.24 в 15:00