8 юни е Световният ден на океаните, определен е по време на срещата на високо равнище по проблемите на Земята през 1992 г. в Рио де Жанейро, Бразилия. От 2009 г. се отбелязва официално и насочва вниманието на хората към състоянието и проблемите на Световния океан.
“Невинаги данните, които се предоставят в общественото пространство, са реални и реалистични, но в тях винаги има частица истина, особено когато се касае за резултати, измерени, предоставени анализи от отговорни институции“, казва доц. Николай Вълчев, директор на Института по океанология:
“Един от основните проблеми е свързан с климатичните изменения в Световен мащаб, това е покачването на температурата на повърхностните слоеве на океана, което оказва влияние и на Черно море. Става въпрос не само за топенето на ледниците, което предизвиква от своя страна промяна на циркулацията в Световния океан, носеща непредвидими последици за климата на Земята и за здравето на екосистемите, но става въпрос и за топлинно разширение на повърхностния слой на океана. Двата процеса водят до повишаване на морското ниво, което се очертава като един от основните проблеми за следващото столетие по отношение на нисколежащите заливания и наводнения.
Това е актуално и в контекста на Черно море, в зависимост от това кой от сценариите на международния отдел за климатични промени разглеждаме, те са по-песимистични, по-оптимистични сценарии, в зависимост от икономическото развитие и най-вече и мисията на парникови газове. Говорим за повишаване на нивото в Черно море от 30 до 60 см, което никак не е малко. Това са прогнози, които биха могли и да не се сбъднат, тъй като са свързани с изключително много променливи.“
Ресурси за научна дейност
“Няма достатъчно финансиране на конкретни изследвания от български източници, както и от бюджета, който се делегира на БАН, говоря за мониторингови изследвания, които през последно време се финансират най-вече от Министерство на околната среда и водите. Мониторингът, който се провежда, не е всеобхватен, не е това, което се препоръчва в цялостната му рамка, зададено от различните директиви на ЕК.
Това, което правим ние като изход, е че работим по различни европейски проекти, но те обикновено са съсредоточени в определени екватории. Не бихме могли да обхванем проблемите по цялото крайбрежие, които наблюдаваме в Черно море.
Участваме в около 50 европейски проекти, в които редовно се обменя информация по съответната проблематика, която касае тези проекти и сме в крак със световните тенденции, както за провеждане на самите изследвания, така и за анализите и резултатите, които предоставяме. Както по проекти, така и на ЕК, така и пред Европейската агенция по околна среда.“
Според него тези промени са свързани със здравето и на самата екосистема.
“Много важен елемент е състоянието на студения междинен слой, който се разполага между 20-25 и 70 метра и който зависи от това колко добре ще бъдат охладени повърхностните води през зимата. През последните 10 години наблюдаваме все по-топли зими, има тенденция този слой да намалява своята дебелина. Има случаи, в които той не се регистрира, отсъства, а този слой е много важен за различни диалогични процеси, за екологичното здраве на екосистемата.
Черноморската екосистема се е доказала, въпреки катастрофалните състояния, в които е попадала, но ние като хора трябва да осъзнаем, че намаляването и ограничаването на нашата намеса би спомогнало много този процес да бъде по-ясно забележим, дори може да предприемем следващата стъпка за възстановяване на някои екосистеми“, посочва още доц. Николай Вълчев.
“Изменението на температурата е ключов фактор за развитието на рибите. Когато се повиши с около градус, виждаме изменение в тяхната полова структура. Това се изразява в по-ранно полово съзряване“, казва в “Нашият ден“ гл. ас. Радослава Бекова в Института по океанология.
“Колкото по-висока е температурата, толкова по-рано съзряват рибите полово, което води до изменение в самата популационна структура и динамика на самите риби. А то пък води до израстване на едно поколение, което може да не даде след себе си достатъчно здрави риби, които да доставят една добра популация в бъдеще. Имаме едно подронване на самите запаси.
Свръхуловите също са доста голям проблем. Нещата, които се случват в морето, при самото улавяне на рибата, хващат се много риби, които са част от биологичното разнообразие. Друг лимитиращ фактор е издигането на сероводородния слой. Много от рибите не търпят промяна в кислородното съдържание, което допълнително угнетява тяхното съществуване.“
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..
За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..
Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..
Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..
Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..
В епизод 597 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад писател и автор на бестселъри Васил Попов. Васко става широко популярен с..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg