Носителката на Нобелова награда за литература за 2018 г. Олга Токарчук е почетен гост на "Литературни срещи".
Олга Токарчук идва в София броени дни след официалното представяне на новия ѝ роман, озаглавен "Емпузий", първи след Нобеловата награда, и това е особена чест за българските ѝ читатели, посочва Георги Господинов, когото самата Олга нарича "моят литературен брат“. Двамата се срещат за първи път преди повече от 20 години и оттогава поддържат едно взаимно окуражаващо и вдъхновяващо литературно приятелство. В момента за вниманието на полската писателка се борят градове от цял свят, София е привилегирована.
Георги Господинов открехва леко вратата към темите, които са подготвили заедно с Олга Токарчук. Една от тях е тази за специфичната форма на писане, която се явява при романите и на двамата, за фрагментарността, за езика и какви са границите на жанра.
Има ли литературата своя география, можем ли да говорим за Централна Европа като особено място, където принадлежат и Полша, и България?
Какви са интуициите на двамата писатели за бъдещето? Ще стане дума за конкретното настояще, за войната в Украйна и за отговорността да си писател днес.
На 10 юни от 11 часа в Аулата на СУ “Св. Климент Охридски” на писателката ще бъде връчено почетното звание "доктор хонорис кауза" на СУ "Св. Климент Охридски".
На 10 юни от 19 часа има разговор с публиката, заедно с Георги Господинов, а водещ на срещата е Димитър Кенаров. Събитието се провежда в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" и е със свободен достъп. – на полски и български език, има симултанен превод. Тази подчертана многостранност на срещата е опит да се надскочи форматът на обичайните представяния на писатели и поети и да се допусне публиката по-навътре в техния идеен и творчески свят, в различните авторски перспективи и мотивации. Срещата ще завърши с разговор с публиката.
На 11 юни "Литературни срещи" продължава със 7-часов колаж от събития и възможни срещи с литературата из целия Център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Единствено на 11 юни по време на "Литературни , и други) срещи"/юни можете да видите театралния пърформанс по три истории от "Чудати разкази" на Олга Токарчук. Негов режисьор е Марий Росен, а сценографията, която играе много важна роля в събитието, е на творческия колектив "Съпромат".
Самостоятелно, като свят, затворен сам в себе си, ще функционира инсталацията "Гардеробът“. Базирана на разказ от друг сборник на Олга Токарчук, тя ще се активира от любопитството и активното включване на самите посетители. Пърформансът е част от "Литературни срещи"/юни.
Седемчасовата програма на 11 юни програма включва още:
Тодора Радева разказва в "Артефир" за "Литературни срещи" и гостуването на Олга Токарчук у нас – в звуковия файл.
Снимки – literarytalksbg.com
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg