Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архитект Мартин Микуш

Новият “Баухаус“ или преосмислянето на отношението към средата

До 12 юни в белгийската столица се провежда фестивалът "Новият европейски Баухаус ". Предвидени са разнообразни събития, които ще показват концепциите на Европейската комисия, взаимно със експерти от разнообразни сфери, за промяна на пространството. Фестивалът е част от дейностите за разпространение на “Европейския зелен пакт".

Стилът Баухаус, който буквално означава "къща за строителство“, се изразява в създаването на предмети и сгради с достъпен дизайн.

Тази е школа за дизайн, приложни изкуства и архитектура е основана през 1919 г. във Ваймар от Валтер Гропиус.

В края на 2020 година председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен лансира инициативата за новото европейско "Баухаус“ движение.

Инициативата се основава на културата, образованието, науката и иновациите в Европа, за да превърне обещанието на Европейския зелен пакт в подобрения за нашето ежедневие.

До 2023 година се предвижда реализирането на няколко нови европейски проекти "Баухаус“ в различни държави-членки на ЕС, които да бъдат посветени на устойчивост, съчетана с изкуство и култура.

Всеки един от проектите ще има свой специфичен фокус, като например: използването на естествени строителни материали, енергийна ефективност, дигитални иновации за ефективно използване на ресурси и др.

Иронията е, че "Баухаус“ е роден в друга среда. То е спонтанно формирование на интелектуалци, които са били в уникалния исторически момент. Докато сега новият европейски Баухаус е инициатива на една мегаструктура – ЕС, споделя в "Нашият ден" архитект Мартин Микуш.

"Реките на София“ е българският финалист в наградите на Европейската комисия "Нов европейски Баухаус".

Проектът е на фондация "Колективът" и единственият български участник в надпреварата. Той акцентира върху дългосрочна инициатива за подобряване на състоянието на реките, които минават през центъра на столицата.

Перловската и Владайска река носят чиста вода от Витоша в самото сърце на столицата. Бреговете им са недостъпни за хората, откакто са канализирани в корита от дялан камък през 40-те години на миналия век.

Така реките разделят градското пространство и остават мъртва зона, която хората избягват, вместо да служат като парк и да осигуряват възможност за връзка на хората с природата в града.

Основен проблем е замърсяването на реките поради смесване на дъждовни води със софийската канализация. 

"Ние не можем да избягаме от елементите на средата. Няма град, който да е изцяло урбанизиран и да е здравословен. София все още има шанса да си върне естествената среда, защото тя все още присъства. Реките са прекрасен претекст да се разшири тази връзка между застроената среда и естествения ред. Идеята за линейни паркове по реките на София е чудесна", допълва архитектът. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – @BEDA 

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Голямата диктовка": Коя дума затрудни най-малките участници?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" обсъждаме значението на "Голямата диктовка", проведена в Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Това събитие предизвика голям интерес и събра участници от различни възрасти, които имаха възможността да демонстрират своите умения по правопис. В интервю за предаването д-р Ивета..

обновено на 03.06.24 в 13:24

Милен Митев: Разговорът за българската история и култура трябва да започне от обществените медии

Българската национална телевизия, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция обявиха съвместната инициатива под надслов "14 века България в Европа". На обща пресконференция генералните директори на трите обществени медии заявиха намерението си да работят заедно за реализирането на тази инициатива. Те се стремят да насочат..

обновено на 03.06.24 в 11:57

Книга за съвременното китайско общество беше сред акцентите на Панаира на книгата в София

В рубриката "Епизоди от живота" поглеждаме към Панаира на книгата в София. Сред многобройните събития, привличащи вниманието на читателите, се открои премиерата на книгата "Съвременното китайско общество – устройство и начин на живот". Този изключителен труд е издаден по повод 75 години от установяването на дипломатическите отношения между България..

обновено на 03.06.24 в 10:03

Свободата и свободите

Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие. Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на..

публикувано на 02.06.24 в 12:21
Иисус Христос и Самарянката

С дух и истина

Стремежът на хората към безсмъртие съществува от древни времена. Той е отразен и в приказките за деца чрез мотива за "живата вода", която има свойството да възкресява и да прави други чудеса. Истинската жива вода може да дойде обаче единствено чрез Бога, Който е Извор на живота. Сам Той обяснява на самарянката свойствата на живата вода: "А който пие..

публикувано на 02.06.24 в 09:20