Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предаването “Законът и Темида“ навърши 10 години

Анелия Торошанова: Заслужава си да помагаш

Снимка: Кирчо Стоичков

Предаването “Законът и Темида“ на програма “Христо Ботев“ навърши 10 години. Водещата Анелия Торошанова влезе в ролята на Главния герой, за да сподели част от историите, каузите и сътрудничествата в десетилетието на предаването.

“Това са истории, като започнем от неща, свързани с делба на земя, до историите в семейството – родителите, децата, разделите, разводите и последствията след тях. Случаи на деца, отвлечени от единия родител, в които другият търси детето си и се бори с институциите. Случаи, свързани с незаконно строителство. Може да отмине един цял човешки живот, докато една сграда бъде бутната“, казва водещата Анелия Торошанова в “Нашият ден“ и допълва:

“Много са случаите на проблеми на майките на деца с увреждания, в които съм използвала лични контакти, за да мога да реша даден казус. Например, майка, която има изпълнително дело във връзка със суми, които е натрупала в годините към Топлофикация, хиляди левове. В дома си очаква частен съдебен изпълнител, който да описва и изземва имущество. Когато питам коя е най-скъпата вещ в къщата, ми казват, че това е инвалидната количка на детето...

Заслужава си да помагаш и смятам, че ролята на радиото, на обществените медии е огромна в това отношение. Щастлива съм, че работя с колегите от предаването “Нашият ден“, благодаря и на ръководството на Националното радио, което винаги ме е подкрепяло.“

Случаите, в които опитът за помощ е неуспешен

“Имаше един такъв случай, в който при нас дойде една майка на дете с увреждания, които са за цял живот. Жената беше притеснена, че ако нещо се случи с нея, няма кой да отглежда детето, което вече е пораснал мъж. Дойде с молба да помогнем то да бъде настанено в социална институция. Има домове, които са за срок от три или пет години, те живеят там и се грижат много добре за тях. Звънях на много места, но никой не пожела да помогне.

Опитвали сме се след тежки катастрофи, в които има убийство, да върнем дела за доразследване, за да бъде доказана вината на извършителя. Прокуратурата обаче много често работи поръчково.

Освен съдебна реформа, трябва да има и промени в законодателството. По време на последното 47-о Народно събрание, в което сме все още, не е приет нито един съществен закон. Бяха ликвидирани Специализираната прокуратура и специализираните съдилища, но това не е съществено, за да се случат реформи в съдебната система, такива трябва да се случат и с човешкия фактор.

Не може да идват делегирани прокурори от ЕС, европейски прокурори ще работя тук, ще имат собствена сграда и ще им плащаме заплата. Това са пак пари от данъкоплатците, а нашите прокурори да не си вършат качествено работата. Има голяма престъпност, която не може да бъде ликвидирана, но трябва да бъде намалена. Друг голям проблем е корупцията по всички етажи на властта и връзката на някои управляващи с олигарсите.“

Очаквания към съдебната система

“Очаквам да има промени. Самият екип на Министерство на правосъдието работи по много законопроекти. Законът за съдебната власт, който отново влезе в Народното събрание. Искат да променят философията на Търговския закон и редица други закони. Дано обаче да има време, виждайки съвременната политическа ситуация, не знам това дали ще може да се случи“, посочва още Торошанова.

Адвокат Пламен Димитров, доц. д-р Ана Джумалиева, проф. Момяна Гунева, нотариус Камен Каменов, Анелия Торошанова, адвокат Любомир Новиков и адвокат  Захари Генов

Не на последно място водещата подчертава, че предаването “Законът и Темида“ нямаше да е днес това, което е, ако не беше екипът от сътрудници към него:

“Аз имам един малък принос, че успях да приобщя тези хора, да създам този екип. С адв. Захари Генов и с нотариус Камен Каменов например имаме дългогодишно приятелство. Те никога не са ме предавали нито в човешки, нито в професионален план. Успяхме да съхраним едно истинско приятелство и професионална колегиалност през годините.“

Повече за дългогодишните сътрудници на предаването “Законът и Темида“ можете да чуете от пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47