Португалският писател Жоао Пинто Коелю, автор на историческите романи "Попитайте Сара Грос", "Лудите от улица "Мазур" и "Време за преструвки" гостува в България в София в рамките на "Панаира на книгата". Писателят борави с перото на документалистиката, която умело превръща в художествена история. Романите му са пълни с факти, с реални преживявания и символи, които изграждат сюжета на докосващи социални и исторически значими сюжети. Жоао говори за Холокоста, за режима на Мусолини, за Аушвиц, със силата на истинското запечатало и болка и сълзи перо. Самият той казва, че му е било трудно, докато напише първия ред по такива уязвими теми:
"Винаги съм отговорен към запазването на истината. След като съм разговарял с много оцелели от Холокаста, знам колко те държат фактите да бъдат предадени такива, каквито са. Много е трудно да се пише по тази тема, винаги се опасявам, че мога да направя някоя грешка. Защото внимавам и се опасявам как се описва страх, глад, студ, защото, както казва Примо Леви, това са думи, които са измислени от свободни хора, които никога не са били в Аушвиц, затова ни трябва нов език, с който да опишем тези състояния. В първия ми роман Сара Грос е събирателен образ, тя разказва историите на останалите герои в сюжета. Това е роман за разкритията, малко по-малко се разкриват факти. Важното е, че истината побеждава, любовта може да живее без истината, но в крайна сметка истината побеждава накрая."
Любовта в различните си измерения – между мъж и жена, между приятели, също е част от творчеството на Жоао Пинто Коелю, като един своеобразен символ на изграждането, на търсенето, на истината, и на оцеляването:
"В книгата ми "Време за преструвки" любовта е оръжие за оцеляване на едно момиче, което живее в изключително травмираща и тежка ситуация и тя намира своята специфична любов, което се разбира в края на романа, това и служи за преодоляване на трудностите в Италия в този период. Трудностите между Анина и Козимо са трудностите, които срещат всички италиански евреи в този период. Това е една борба за оцеляване, но и е пример за помощта, която са оказали християните италианци, в сравнение, с това което се случва в други европейски градове."
Чуйте повече от звуковия файл.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg