"Една минута Сталкер" е името на изложбата на един от най-значимите ни концептуални художници – Иван Мудов, която е и първата самостоятелна изложба в галерията на "Топлоцентрала" и втора изложба в "Бял куб".
Иван Мудов се вдъхновява от 161-минутната лента "Сталкер" на руския режисьор Андрей Тарковски, която българският художник пресъздава в мащабна видеоинсталация. В концентриран вид той създава монументална картина, съставена от независими едноминутни микродействия.
Произведението в галерия "Бял куб" отразява по ироничен начин отношението на артиста към актуалната тема за извършената легализация на пиратството и "кражбата" на интелектуална собственост в Русия. Част от изложбата са и картините "Период", които художникът създава между 2014 и 2020 г., както и във времето на изолация 2020 - 2021 г. Те представляват отново поредици от малки точки, които отмерват време и преживявания в криптиран вид като таен шифър на споделяне, разказва Иван Мудов:
"Първо имах идея за самата структура на моята работа. Нямаше голямо значение кой ще е филмът, защото исках да разделя филм от 161 минути на 161 части. Обикновено работя с по-холивудски филми, но тук реших, че това е най-подходящото, защото в моята работа става въпрос за време. А Тарковски работи много с понятието за времето и беше най-подходящ. Ирония няма в тази част от работата. Иронията е по-скоро ироничното намигване към ситуацията с Русия, защото руснаците легализираха пиратството, това е такова намигване към тях."
Музиката в инсталацията е композирана от Сибин Василев на базата на оригиналния звук от филма на Тарковски. И в този си филм Тарковски залага на реалистичния подход към фантастичното кино, както казва той "добрата фантастика трябва да бъде близо до ежедневното". Пърформансът е един нов поглед към лентата. Част от изложбата са и картините от серията "Период", те представляват поредици от малки точки, които отмерват време и преживявания в криптиран вид като таен шифър на споделяне. Мудов използва графичните символи, сенките, тежестта, количествата. Изложбата "Една минута Сталкер" може да бъде разгледана до 14 юни в галерията на "Топлоцентрала".
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg