Добрин Панайотов е класически музикант от световен ранг. Той е роден в град Шумен. Когато започва да следва, се мести да живее във Варна, а след това заминава да следва в Германия.
Любовта към България и българската народна музика, и най-голямата му мечта да бъде диригент го връщат в родината.
И така се подреждат събитията, които изграждат този невероятен музикант и ерудит.
Диригент на ОНМ на БНР става след тримесечен конкурс и наследява Коста Колев в тази апостолска работа. Бързо печели уважението на виртуозните музиканти след бас с гъдуларя и концертмайстор Атанас Вълчев тогава, че ще изпълни на цигулка неговата "Кюстендилска ръченица". Печели този бас и както твърди самият Добрин Панайотов : "След това пътят ми беше постлан с рози".
Работи с Атанас Вълчев, Стоян Величков, Никола Атанасов, Господин Станев, Иван Варимезов и още много инструменталисти, които изграждат стилното звучене на оркестъра.
Като главен диригент на тогавашния Ансамбъл на БНР работи и с хора, който по-късно се превръща в "Мистерията на българските гласове". В състава са певици като Янка Рупкина, Кремена Станчева, Калинка Згурова, Калинка Вълчева и др.
Добрин Панайотов е основател на професионалния фолклорен ансамбъл "Шумен" и е награден със званието "Почетен гражданин" на град Шумен.
Преподавател, композитор, изключителен цигулар и диригент Добрин Панайотов посреща своята 75 годишнина. Предстоят празничните концерти в Шумен и София организирани специално за любимата му българска публика.
От интервюто, което можете да чуете в този материал ще разберете и още интересни неща от живота на тази колоритна и неповторима личност.
Поредица от концерти "Духът на испанската и латиноамериканската музика" ще бъде открита днес в Националната музикална академия "Професор Панчо Владигеров" в София от 18.30 ч. Тя предлага богата програма, изпълнявана от изявени китаристи, както и уникален концерт, който съчетава традицията на класическото пиано с фолклорната музика. Всички..
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният диригент на Радиосимфониците, представя в "Артефир" програмата на празничния концерт, в която са закодирани дълбоки послания, свързани с предстоящия празник. "Програмата е типична за..
Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009 година. Във фаталния ден е пътувал за турне, където трябвало да свири с Филхармоничния оркестър на Бъфало, Ню Йорк, като член от групата на тромпетиста Чък Манджионе. Приближавайки се до Бъфало,..
В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..
През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg