Колко от нас са чували името на Георги Георгиев Димитров – историк, писател, книжар и учител, роден през 1838 г. в Кюстендил, тогава в Османската империя. В незаслужена забрава тъне делото му, на което той се посвещава с отдаденост, достойна за почит и признателност.
Скоро след Освобождението новосъздаденото Министерство на народното просвещение призовава местните просветни и културни деятели да проучват историята, културата и бита на българите от различни краища на страната ни. Мнозина откликват и така се поставят основите на етнографски, археологически, природонаучни сбирки, бъдещи културни институции, изследвания и научни трудове.
Георги Георгиев Димитров е участник в движението за църковна независимост, книжар, учител и автор на учебни помагала и статии в печата. Той се заема да проучва традициите, говора и културата на българите, пътувайки на собствени разноски из различни краища на страната. Пише тритомната книга "Княжество България в историческо, географическо и етнографическо отношение". Успява да издаде първите два тома пак на собствени разноски и въпреки спънките от разобличени в тях духовни първенци. С ръкописа на третия том постъпва в болница, където умира в бедност през 1906 г. преди да успее да го публикува. Ръкописът изчезва, а името на възрожденеца Георги Г. Димитров потъва в незаслужена забрава.
В предаването "За думите" с участието на д-р Мария Мицкова, гл.ас. в Пловдивския университет, си спомняме за книжовника и се спираме на една малка част от това, което той е събрал, описал и коментирал в книгата, а именно – шопския нрав и шопското "наречие".
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Видрица" от поп Минчо Кънчев – 14 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Анелия Димитрова от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев 18 септември е посветен на дамския вокален квартет "САДЖЕ войсис" – Сара Газарек, Аманда Тевйлър, Джоней Кендрик и..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Видрица" от поп Минчо Кънчев – 13 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев Пат Матини ни разхожда из два фестивала – от Вик (САЩ, не Каталуния) в сравнително ранния му период (1987) до Равена 6..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Видрица" от поп Минчо Кънчев – 12 част от 0.30 до 2.00 часа Среднощен радиоекспрес Водещ: Александър Янев от 2.00 до 3.00 часа Музиката, която обичам Водещ: Людмил Фотев На 16 септември Пат Матини ни разхожда из два фестивала – от Вик (САЩ, не Каталуния) в сравнително ранния му период..
Избрано от програмата от 0.15 до 0.30 часа Радиоколекция "Видрица" от поп Минчо Кънчев – 11 част 0.30 до 3.00 часа Вавилонската фонотека Водещ: Цветан Цветанов • "Пост-култура" и соцреализъм в съвременния музикален авангард – разговор с Никола Николов, музикант-концептуалист. • Неизлъчвани "звукови кадри" от концерта на американската..
Избрано от програмата от 0.30 до 2.00 часа Радиотеатър след полунощ • "О, щастливи дни" от Самюъл Бекет • "Катастрофата" от Самюъл Бекет от 2.00 до 3.00 часа Нощна Академия комика Избрано от "Академия комика" и от "Голямата къща на смешните хора". от 3.00 до 5.00 часа Еврокласик ноктюрно Записи от международния музикален радиообмен. от 5.00 до..
Той е аерокосмически инженер. Роден е в Пловдив където завършва Английската езикова гимназия. От малък се интересува от математика, физика, химия и..
"Букварко" е образователен проект, който превръща българската азбука в музикално приключение. Той представлява колекция от 30 оригинални песни, които..
Петър Георгиев Рей е завършил НАТФИЗ. От 1991 г. живее и твори в Канада. В последната година се е установил в Берлин. Той е мултижанров творец актьор,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg