Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новите проекти в Регионалния исторически музей - Търговище

Магдалена Жечева, директор на РИМ - Търговище, в програма "Христо Ботев"
Снимка: Божидар Любенов

Селището за първи път се споменава в данъчния регистър на Османската империя от 1573 година, с името Ески Джумая (Стар Петък). През 1658 година градът става административен център, а от 1934 година той e преименуван на Търговище.

Решението да се създаде музей в Търговище е взето през 1951 година. На обществени начала се правят първите стъпки по организацията и предоставяне на експонати и през 1953 година е открита постоянната музейна експозиция. РИМ-Търговище е наследник на Окръжния исторически музей, утвърден като самостоятелен институт през 1960 г. Регионалният исторически музей съхранява уникални колекции, като най-старите експонати са датирани от 7 хилядолетие пр. н.е. Те са разпределени в няколко основни отдела:

• Археология – с постоянна експозиция, разположена в сградата на бившето училище "Хаджи Руси", представяща този регион от праисторически времена до Средновековието, с уникална енеолитна култова сцена от с. Овчарово… Една от най-интересните колекции е на Кралевското съкровище. Златните и сребърните предмети са открити при проучването на тракийска надгробна могила, при село Кралево. На 7 километра от Търговище се намират останките на древния град Mиcиoниc. Πpeз 1962 година пpoф. Димитъp Oвчapoв oтĸpивa ĸpeпocт от V - VІ вeĸ, cъc зaпaзeни cтeни, виcoĸи дo 3 - 4 мeтpa. Приема се, чe градът Мисионис e възникнал още в античността и е продължил да съществува чак дo ocмaнcĸoтo нaшecтвиe в ĸpaя нa XІVвeĸ.;

• Постоянната етнографската експозиция, подредена във възрожденската Хаджиангелова къща, представя бита, традициите и народните вярвания на местното население …;

• История на България XV-XIX век и нова и най-нова история, са другите два интересни отдела, които съхраняват музейните богатства…

Временните изложби на музея се представят във фоайето на старото училище в града, известно като Славейковото училище – днес "Св. Седмочисленици", паметник на културата с национално значение. Друг интересен музеен обект е къщата музей "Никола Симов-Куруто" – виден български революционер – знаменосец на Ботевата чета. В една от експозициите са представени и документи за Ескиджумайския панаир, който е бил сред най-големите панаири в този регион през XVIII и XIX в. Панаирът е посещаван от търговци от цялата Османска империя, както и от Западна Европа. В своите пътеписи Феликс Каниц отбелязва, че австрийски кораби са превозвали до Русе тонове стоки специално за панаира. Интересът към Ескиджумайският панаир изгубва своето значение в началото на 20 в.

Госпожа Магдалена Жечева, директор на Регионалния исторически музей - Търговище, представи изложбите и новите проекти. В разговор по телефона д-р Дарин Димитров, кмет на община Търговище – поздрави служителите на музея и слушателите на предаването. По негово мнение, музеят е една от най-активните институции в града…



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Безсъдбовност" – романът на Нобеловия лауреат Имре Кертес

"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..

публикувано на 27.11.24 в 17:35

"Есенна соната" на Плевенския театър гостува в София

Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...

публикувано на 27.11.24 в 14:34

Пунта: Преосмисляне на границите

Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..

публикувано на 27.11.24 в 13:05

Сатиричният театър с почит към петима големи артисти

90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ.  Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..

публикувано на 27.11.24 в 11:55

Нова поетична антология събира 43-ма български автори

"Антология Съвременна българска поезия" има  официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..

публикувано на 27.11.24 в 10:15