Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Адв. Емил Георгиев:

Каква е истинската цена на фалшивите продукти?

Цената и наличността продължават да са основните фактори за купуване на фалшификати и за цифровото пиратство

Снимка: Pixabay

В проучването за интелектуалната собственост и младежта за 2022 г., публикувано  от Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO), се разглеждат двете страни на нарушаването на интелектуалната собственост: тенденциите при младите хора, които купуват фалшифицирани стоки, и достъпа до пиратско съдържание, като се оценяват тенденциите от 2016 г. насам.

Над 50% от младите европейци заявяват, че са закупили поне един фалшив продукт онлайн. В България 39% от младите са закупили такъв продукт, а 16% съзнателно са ползвали пиратско съдържание. Същевременно творчески организации се обединяват у нас в опит да защитят правата на продуктите си в интернет и предлагат Закон за спиране на достъпа до пиратско съдържание.  

"Авторското съдържание, това е истински голямото предизвикателство, пред което се намираме, и то откакто съществува интернет като глобална мрежа за пренос. Правени са няколко опита. Има две европейски директиви в тази насока – от 2001 г. и от 2004 г. А през 2012 г. беше направен опит да бъде подписан един договор на международно ниво, но той не е ратифициран от България и в други държави, и той де факто пропадна. Този договор стреляше много над целта си и там бяха предвидени много неприятни неща", коментира в "Нашият ден“ адвокат Емил Георгиев. 

Цената и наличността продължават да са основните фактори за купуване на фалшификати и за цифровото пиратство, но все по-голямо значение придобиват социалните влияния, като например поведението на семейството, приятелите или познатите придобива значителна тежест.

"Съдиите, към които се отнасят споровете в България, трябва по-често да си опресняват знанията. Самите те да минават на опреснителни курсове, да четат малко повече практика на ЕС, за да са в състояние да постановяват наистина адекватни съдебни актове, що се отнася до нарушени права на правоносители“, казва адвокатът. 

63% от младежите в България (спрямо 60%) заявяват предпочитание да ползват цифрово съдържание от законни източници. По отношение на продуктите, така и на цифровото съдържание, младите хора посочват, че личните рискове от киберизмами и киберзаплахи са особено важни фактори.

Целия разговор с Емил Георгиев можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да живееш лесно

Ден преди посрещането на изгрева с July morning на Uriah Heep от много българи, си припомняме друг хит на групата – Easy livin’ – "Да живееш лесно".  Всъщност стремежът към по лек и пълен с повече удобства живот е движил човешката цивилизация, откакто съществува човечеството. Техническите придобивки обаче и разцветът на консуматорското общество..

публикувано на 01.07.24 в 11:10

Светлана Драгнева: Имаме кураж и воля, за да продължаваме напред

Деветнадесетата световна среща на българските медии, традиционно организирана от БТА, се проведе в Одеса, Украйна, между 18-21 юни, под мотото "Медии и общност". Наред с много срещи на различни нива, наред с посещението на ключови места, градове и села, свързани с българите и историята им в Украйна, бяха сключени договори и подписани меморандуми за..

публикувано на 01.07.24 в 10:11

Разград посреща лятото с образователни игри в "Абритус"

Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция. Заниманията ще се провеждат в..

публикувано на 01.07.24 в 09:36

Да получим пълни знания за лечебните растения – къде и как?

На 1 юли Православната църква чества деня на свети безсребреници Козма и Дамян, а в народния календар този празник е известен като свети Врач. Светите братя са наричани безсребърници, защото за своите лечебни услуги не искали нищо в замяна, освен да бъдат благочестиви християни. Култът към братята лечители е развит в Източната Римска империя, където се..

обновено на 01.07.24 в 09:30

Светостта

Минала през множество превратности Христовата Църква успява да оцелее, пазена от Св. Дух, пребиваващ в нея. В историята ѝ има тежки времена, в които вражески сили се надигат срещу Църквата и учението ѝ. През тези години изповядващите Христос търпят гонения и жертват живота си в Негово име. Всеки ден от църковната година е посветен на един или..

публикувано на 30.06.24 в 09:20