Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дерзай" със съмишленици в изкуството

Една година те дерзаят заедно в изкуството и надскачат всички бариери, за да развият вдъхновението си – в хартия, хибридна изложба, всевъзможни събития – и да се превърнат в общност с единна визия за изкуството и технологиите днес. Именно тази визия е и темата на новия им брой – третото "Дерзай“, което излиза както на хартия, така и под формата на изложба в "Ателието зад къщата“.

До 18 юни обменът на вдъхновения и размишления, който се случва и в списанието, и в платформата "Дерзай“, може да бъде разгледан в различни по стил и жанр художествени творби. Голяма част от тях не са поместени между страниците на списанието, но следват същата идея.

"Дерзай“ провокира 36 артисти да си взаимодействат и да интерпретират работите си. За целта те трябва не само да допуснат другия до вътрешния си свят, но и да се осмелят да навлязат в чуждия такъв. Внимателно, с уважение и голямо желание за споделеност. Съмишлениците в дерзаенето развиват критични текстове, смесват жанрове и форми, без да изпитват притеснения от това. А накрая излизат променени и готови за още.

Повече за изложбата в "Ателието зад къщата“ и за стимула да дерзаеш в изкуството с добра компания – разказва главният редактор на списанието и организатор на всички съпътстващи го инициативи Джули Хаджолян.

Изложбата се открива на 14 юни и може да бъде разгледана в "Ателието зад къщата" всеки ден до 18 юни от 18:00 до 21:00 часа.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – "Ателието зад къщата“, платформата "Дерзай“

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Срещи с археологията" за пенсионерите в Пловдив

Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..

публикувано на 06.02.25 в 08:47

Академията въ Княжество и Царство България

6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..

публикувано на 06.02.25 в 08:00

Райко Гърлич ще получи Наградата на София на 29-ия Международен София филм фест

Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..

публикувано на 05.02.25 в 18:32

Силата да бъдеш "Чист"

Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..

публикувано на 05.02.25 в 17:30

Христо Мутафчиев: Младите настъпват в българския театър

Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: ·  Мак Маринов  за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..

публикувано на 05.02.25 в 15:20