Публиката го познава от постановките "Ние врабчетата“, "Грозният“, "Shopping and F***ing". Вече е част от трупата на Драматичен театър - Търговище. Репетира за най-новото представление "Суперчовек“, чиято премиера ще е съвсем скоро. Завършил е актьорско майсторство в НАТФИЗ през 2021 г. в класа на проф. Ивайло Христов. Участва във филма на своя учител "Страх“– българското предложение в категорията "Най-добър чуждоезичен филм“ на наградите "Оскар“. Типичен представител на поколението Z. За такива младежи казват, че са "родени с компютърна мишка в ръка“ или че са се "научили първо да използват технологиите, а после да четат“. Този млад актьор прави и първите си крачки в журналистиката.
В ролята на Главен герой в "Нашият ден“ влиза актьорът Радослав Радев - Радо. Ето какво споделя младият актьор за сцената и живота: "В последно време не мога да правя голяма разлика между личен и професионален живот. Може би е хубаво нещо. Усещам, че театърът, изкуството като цяло, става по-важна част от живота ми. И аз лично не обръщам много внимание на себе си, което може би е едно от лошите неща в тази професия. Обичам това, което правя".
"Аз попадам в поколениeто Z. Описват ни като много цветни, която е вярно. Обичам да наблюдавам хората, моята професия го изисква. Това, което ми прави впечатление през последните години, е, че хората на моята възраст са много цветни, много различни, без особени задръжки", допълва младият актьор.
Може ли един главен герой да изпълни своята роля, така че да накара всички да повярват в нещо, което решава, че е така. И точно обратното, може ли един главен герой така да провали нещата, че и всички останали да бъдат повлечени? "Голямо бреме е, когато носиш името “главен“, хората се влияят от теб. Много е тънък ледът, върху който се върви", твърди Радослав Радев - Радо.
От скоро Радослав Радев е част от трупата на Драматичен театър - Търговище. В момента репетира постановката "Суперчовек“ от Иржи Янку и Петр Свойтка. Тази съвременна чешка драматургия се прави за първи път в България. Преводът и режисурата са на Николай Гундеров. Пиесата е социална сатира и ни пренася в телевизионен риалити формат, чиито участници, събрани измежду най-колоритните и различни прослойки на обществото, се състезават за половин милион лева и титлата "Суперчовек“. На какви компромиси е готов човек, за да постигне победата и дали наистина целта оправдава средствата, предстои да разберем на 4 юли, когато е предвидена премиерата на голямата сцена на театъра в Търговище.
Журналистиката в живота на актьора
"Актьорската професия и журналистиката имат много допирни точки. Фокусирал съм се в изследователската работа в журналистиката. В НАТФИЗ са ни учили да сме любопитни, да търсим, да задаваме въпроси и да търсим отговори. И това откривам в журналистиката", казва актьорът.
Посланието
"Да се стремим да не слагаме етикети, за мен това е излишно нещо. Ние сме толкова цветни и различни хора. Всеки е красив по своему. Нека се стремим да търсим щастието, защото във времена, в които си казваме, че щастие няма, напротив – щастие има и то е навсякъде“, пожелава младият актьор.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.В рубриката "Културен компас", посветена на културни събития от страната и извън нея, гостува проф. Лидия Върбанова – преподавател в НАТФИЗ и експерт по културна политика. Повод за разговора е нейното участие в международен проект, посветен на развитието на театралното и творческо изкуство в извънградските райони на Европа. Проектът обединява..
Търсим положителния образ на България като туристическа дестинация през художествената форма на плаката. Международното триенале на сценичния плакат, съвместно с Министерството на туризма, обяви конкурс за български и чужди художници. В студиото на "Какво се случва" проф. Божидар Йонов и Албена Спасова, създатели на триеналето и преподаватели в..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза извън пределите на България. След завоюваните две награди – за сценографско постижение на Никола Тороманов и за най-добър млад актьор на Мартин Димитров – от Балканския театрален фестивал "Театър на..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и изкуството. Това изкуство, което може да бъде мощен инструмент за културна дипломация. Именно този инструмент може да преодолява езикови и културни бариери, да насърчава международните отношения и..
Филмът "Радио Африка" е първият български филм за африканската музика , както и първата подобна продукция, която събира български и африкански артисти, които да споделят своята визия по определена тема. Един филм за почитателите на африканската музика, както и за онези, които тепърва ще се запознаят с богатството и разнообразието на тази култура. Филмът..
Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В..
Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg