На 15 юни отбелязваме Световния ден на вятъра. Това е ден за преоткриване на вятъра, неговата сила и възможности, с които може да промени нашия свят.
Европейската асоциация за вятърна енергия (EWEA) и Световният съвет за вятърна енергия (GWEC) координират Световния ден на вятъра чрез мрежа от партньори. Партньор за България е Асоциацията на производителите на екологична енергия.
Световният ден на вятъра е ден за откриването на работата, която са свършили пионерите по света. В повече от 75 страни в целия свят работят вятърни паркове, които произвеждат енергия от чист и възобновяем източник.
Предимствата на вятърната енергия
“Искам да изтъкна не толкова очевидните ползи на вятърната енергия, които са факт. Вятърът е един от най-бързо развиващи се енергийни източници и се очаква да бъде съществена част от новоинсталираните капацитети през следващото десетилетие“, казва в “Нашият ден “Габриела Тодорова, административен директор на Българската ветроенергийна асоциация, и допълва:
“Данните от предходната година сочат, че вятърната енергия е устойчива на кризата, свързана с Covid-19. Въпреки пандемията секторът допринася 37 млрд. евро към БВП на ЕС и наема над 300 000 работници.
Вятърът е най-евтиният енергиен ресурс, който намалява зависимостта от вноса на енергия. Вятърната енергия отделя нула въглеродни, серни и азотни окиси, а вятърните проекти не консумират почти никаква вода.
Въглеродният отпечатък на вятърните проекти е незначителен, като данни, една турбина изплаща емисиите от целия си жизнен цикъл за период между 6 и 9 месеца.
Проектите във вятърната енергия влияят изцяло позитивно върху местните общности, трябва да бъде акцентирано върху този факт. Те насочват ресурси в отдалечени райони, които са с ниска инвестиционна активност.
Също така вятърните паркове функционират в гарантирана симбиоза с всички други икономически сектори и работят в съответствие в биоразнообразието и защита на околната среда.“
България
“България е в благоприятната позиция да има значителен ресурс от вятър и слънце за изграждане на вятърни електроцентрали. Към настоящия момент у нас има 707 мегавата инсталирана мощност от вятърна енергия. Инвеститорският интерес е сериозен. В момента сме в процес на разработване на около 4000 мегавата нови вятърни проекти.
Изоставаме от другите страни в ЕС от гледна точка на това, че имаме съществен ресурс, но не го оползотворяваме функционално“, посочва още тя.
Разрешителен режим на строеж на ветропаркове
“Редица административни бариери продължават да забавят реализирането на нови проекти от вятърна енергия. Това е проблем, идентифициран и на ниво ЕС. Необходимо условие е да бъде опростена и съкратена процедурата по издаване на разрешителни. Ние, от Българската ветроенергийна асоциация, апелираме към ускорени законодателни и нормативни промени, които да премахнат редица несъответствия с дадени европейски насоки ида облекчат разрешителния режим на национално ниво. Целта е да се оптимизират процедурите по присъединяване на нови вятърни мощности и такива, които удължават полезния си живот и въвеждат нови по-ефективни технологии.
Трябва да се насърчат и ускорят инвестиционните намерения в страната. Райони със сериозен ветрови потенциал в България са Северна и Източна България“, казва още Габриела Тодорова.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg