Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 6-12 юни

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата 6-12 юни. Ето и някои от акцентите в предаването от 12 юни.

От 12 май до 26 юни Софийски арсенал – Музей за съвременно изкуство представя изложбата "Животът като Експеримент. Фотографията като живот". Експозицията задава въпроси за разликата между цифровите и ръчните фотографски отпечатъци, за смисъла в концепциите за „фотографски оригинал”, „артистична фотография” и „експериментална фотография”. Отговорите са в произведенията на Станка Цонкова-Уша и на нейни ученици, приятели и съмишленици. Станка Цонкова-Уша е явление в българската фотография. Нейното авторско присъствие няма аналог в историята на медията у нас. Освен десетките колективни и самостоятелни изложби у нас и в чужбина, в които участва през годините и многото публикации в различни вестници, списания и каталози, особено важна е преподавателската ѝ дейност – специалните класове в Нов български университет, НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, Националното училище за изящни изкуства „Илия Петров”, поредицата от фотографски работилници в Германия, Великобритания и Япония. За изложбата в предаването „Музей в ефира“ разказа кураторката Катерина Гаджева.

Преди дни в София започна първият по рода си фестивал на импровизционния театър. I’mpro Fest продължава от 9 до 14 юни. В него взимат участие групите "Хахаха Импро", "Шизи Импро театър", "Битър енд Суит", "Както Ви Харесва", "Клонираните" и "ВиЖна". Домакини на събитията са "Топлоцентрала" и бар "Синтезис". Освен представленията, в последния ден организаторите са подговили и уъркшопи, водени от „ХаХаХа Импро“ и „Шизи импро театър“, в които зрителите ще имат възможността да се запознаят с правилата на импровизационния театър. За да обсъдят акцентите в програмата, гости в "Артефир" в понеделник бяха организаторът Мартин Христов и актьорът Кирил Бояджиев.

Галерия "Райко Алексиев" представя изложбата на Греди Асса под заглавие "Деца на въображението". Експозицията показва две посоки в творчеството на художника – в голямата зала е разположена живописта, смесена техника, а в първата зала – близо 50 рисунки, в рамка, които разкриват смисъла на този интересен проект.

Музикалният фестивал "Plovdiv Jazz Fest" открива своето първо лятно издание на 3 август 2022 г. под името "Plovdiv Jazz Summer". Фестивалът ще се състои на две места – Лятно кино "Орфей" в Пловдив от 3 до 5 август, където ще пеят три джаз диви: Мирослава Кацарова, Розалия де Соуза и Белослава и село Марково от 26 до 28 август, където ще свирят Теодосий Спасов и пловдивски джаз музиканти от най-новото поколение. Мирослава Кацарова за Пловдив джаз съмър в предаването "Трезор".

В четвъртък в България пристигна носителката на Нобелова награда за литература за 2018 г. Олга Токарчук. Тя е почетен гост на първото издание на новата инициатива на "Прочети София" - "Литературни срещи". В петък Софийският университет “Св. Климент Охридски” връчи на писателката почетното звание "доктор хонорис кауза". А същата вечер Олга Токарчук се срещна с публиката. Кога и как ще продължат литературните срещи разказва Тодора Радева в "Артефир".

Снимка – Галерия "Райко Алексиев"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пожелай си нещо" с Пени Панайотопулу

"Пожелай си нещо" на гръцката режисьорка Пени Панайотопулу беше част от Балканския конкурс на 29-ия София филм фест. Филмът представлява социална драма, която пресъздава градски пейзажи и жизнени пространства, пълни със социални разломи, в които главният герой Костас губи контрол над себе си и с неимоверни усилия успява да запази вярата си в доброто..

публикувано на 06.04.25 в 10:15

"Контрасенсус" – стипендия за културни изследвания в чест на проф. Ивайло Дичев

Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края на миналата седмица. Идеята е на приятели, сътрудници, изследователи и близки хора до проф. Дичев. "Чудехме се какво би харесало на Ивайло и Иван Кръстев тогава каза: Той толкова много обичаше да..

публикувано на 06.04.25 в 10:15
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15