Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории в ефира

Нинко Кирилов: Актуалният въпрос на днешния ден е кои сме ние

Провокации и сексуални алюзии

Нинко Кирилов
Снимка: Ваня Минева

В поредното издание на рубриката "Истории в ефира“ гостува поетът, писателят и музикантът Нинко Кирилов. 

Той е идеолог и създател на платформата за неиздавани автори "Писатели без книги“, която съществува от 2012 г. и в която често се организират четения на познати и непознати автори, непубликували още свои книги. Носител е на няколко престижни награди като есеист и писател – на негово име е първата награда със студентска стипендия за есе на името на Стефан Продев (2005), печели наградата на читателите в конкурса за кратък разказ на Богдан Русев и Радослав Парушев (2012) и конкурса на сп. „Ко-миксер“ за сценарий за комикс (2015). През 2019 г. печели конкурса за дебютна жанрова литература на издателствата АРС и Scribens, резултат от който е първата му стихосбирка "По-сурово“. 

Литературната критика го определя като писател със собствен и новаторски стил. Издал е два сборника с кратки разкази "Двойници на животни“ (2013) и "Човек сред хората“ (2017/, книгата "Три пиеси“ (2019), представена за първи път във Видин и стихосбирките "По-сурово“ (2019) и "Падане завинаги“ (2021).

Ето какво споделя в "Нашият ден" поетът: "Не мисля, че всеки от нас се чувства комфортно заради политическата и социалната ситуация, в която сме. Нетипично за мен – подхождам оптимистично, не ние трябва да се предадем.

Актуалният въпрос на днешния ден е кои сме ние? Ние сме маргиналните, за жалост или не. Дори в "Под игото“ те са тези, които задвижват процеса  на промяна. Разбира се, става дума за различен процес на промяна", допълва той.

Войната и поезията

"Един страхотен проект на Георги Гаврилов, който успя да събере творби на 101 автори, от които почти 80 са български поети в книгата "Поезия срещу войната“. Някои от стихотворенията са писани специално за книгата, някои – преди това. Имам едно мое стихотворение и го писах специално“, споделя Нинко Кирилов. С участието си в "Поезия срещу войната" авторите искат ясно да изразят своето желание за помощ и съпричастност, да покажат ужаса на войната", казват издателите. Книгата съдържа и произведения на класически и на съвременни украински писатели като Тарас Шевченко, Юрий Андрухович, Сергий Жадан, Любов Якимчук и др. 

Новите дупки, в които неизбежно ще пропаднем

"И други дупки" е стихосбирка, която дава пълна свобода на думите. Това е искрена провокация. Заглавието на книгата е подарък от Антония Апостолова, писател и литературен критик. Решихме да съберем една малка колекция и идеята бе да бъде бутикова книга. Така беше замислена и от издателя ми Георги Георгиев", споделя поетът.  

Добрият поет 

"Истински добрият поет може да пише без болка. Не е задължително да провокираме болка. Бих се радвал да има повече четящи хора, сред чиито редици съм аз. Но това е по-скоро важното. Да четем, ще се намерят хора, които да пишат", твърди Нинко Кирилов. 

Целия разговор с Нинко Кирилов можете да чуете в звукови файл.

Снимки – Ваня Минева и личен архив

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ив Тошайн представя "Чеиз за Марс" за първи път в България

В центъра на самостоятелната изложба на художничката Ив Тошайн  е мащабната инсталация "Чеиз за Марс". Тя е представена в папската крепост Рока Паолина в Перуджа по-рано тази година. В България идва за първи път, но в умален вид. Мястото е зала 19 на галерия "Квадрат 500", където е разположена и антична гробница от IV век. В заглавието Марс е богът на..

публикувано на 03.07.24 в 11:10

"Добри момчета" на Харита Асумани

Харита Асумани представя свои творби под името "Добри момчета". Авторката наблюдава и рисува по спомените си мъжете, оставили следа в нейния живот. Това са портрети, вдъхновени от мъже, които са ѝ въздействали окриляващо или са я привличали.  Тя казва: "С някои от тях сме имали едва няколко срещи. В това сгъстено време се е случил някакъв..

публикувано на 03.07.24 в 09:10

Приказен трамвай пътува из улиците на София

Пътешествие из улиците на София с трамвай, нарисуван от учениците на 51-во средно училище "Елисавета Багряна". Той е част от съвместния проект "Разкажи ми приказка" на Центъра за градска мобилност и училището. Трамваят ще се движи по линия 10 през следващите три месеца, като организаторите се надяват да внесат повече пъстрота в столицата...

публикувано на 03.07.24 в 08:45

Рок фестивалът в долината на виното за четвърти път

Рок фестивалът в долината на виното ( Midalidare Rock In The Wine Valley) се готви за своето четвърто издание. Последното издание миналата година в село Могилово срещна феновете с групите   "Скорпиънс", "Епика", "Юръп", "Хелоуин", "Лакуна Койл", "Блек Гардиън" и много други. Организаторът на музикалния форум Алекси Калев коментира: "На..

публикувано на 03.07.24 в 08:10
Мориел Георгиева, Елина Кешишева, Велин Манов и Нора Христова

Силата на жените чрез изкуството в изложбата "Контакт" на Елина Кешишева

Изложбата "Контакт" в галерия One на световно известния фотограф Елина Кешишева е вдъхновена и посветена на жени, преживели насилие. Заедно с фондация "Импрув" те призовават за промяна чрез свързване със света на другите. Кешишева представя своя човешки и творчески интерес към темата за силата на жените и тяхното умение да преминават от..

публикувано на 02.07.24 в 17:15