Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории в ефира

Нинко Кирилов: Актуалният въпрос на днешния ден е кои сме ние

Провокации и сексуални алюзии

Нинко Кирилов
Снимка: Ваня Минева

В поредното издание на рубриката "Истории в ефира“ гостува поетът, писателят и музикантът Нинко Кирилов. 

Той е идеолог и създател на платформата за неиздавани автори "Писатели без книги“, която съществува от 2012 г. и в която често се организират четения на познати и непознати автори, непубликували още свои книги. Носител е на няколко престижни награди като есеист и писател – на негово име е първата награда със студентска стипендия за есе на името на Стефан Продев (2005), печели наградата на читателите в конкурса за кратък разказ на Богдан Русев и Радослав Парушев (2012) и конкурса на сп. „Ко-миксер“ за сценарий за комикс (2015). През 2019 г. печели конкурса за дебютна жанрова литература на издателствата АРС и Scribens, резултат от който е първата му стихосбирка "По-сурово“. 

Литературната критика го определя като писател със собствен и новаторски стил. Издал е два сборника с кратки разкази "Двойници на животни“ (2013) и "Човек сред хората“ (2017/, книгата "Три пиеси“ (2019), представена за първи път във Видин и стихосбирките "По-сурово“ (2019) и "Падане завинаги“ (2021).

Ето какво споделя в "Нашият ден" поетът: "Не мисля, че всеки от нас се чувства комфортно заради политическата и социалната ситуация, в която сме. Нетипично за мен – подхождам оптимистично, не ние трябва да се предадем.

Актуалният въпрос на днешния ден е кои сме ние? Ние сме маргиналните, за жалост или не. Дори в "Под игото“ те са тези, които задвижват процеса  на промяна. Разбира се, става дума за различен процес на промяна", допълва той.

Войната и поезията

"Един страхотен проект на Георги Гаврилов, който успя да събере творби на 101 автори, от които почти 80 са български поети в книгата "Поезия срещу войната“. Някои от стихотворенията са писани специално за книгата, някои – преди това. Имам едно мое стихотворение и го писах специално“, споделя Нинко Кирилов. С участието си в "Поезия срещу войната" авторите искат ясно да изразят своето желание за помощ и съпричастност, да покажат ужаса на войната", казват издателите. Книгата съдържа и произведения на класически и на съвременни украински писатели като Тарас Шевченко, Юрий Андрухович, Сергий Жадан, Любов Якимчук и др. 

Новите дупки, в които неизбежно ще пропаднем

"И други дупки" е стихосбирка, която дава пълна свобода на думите. Това е искрена провокация. Заглавието на книгата е подарък от Антония Апостолова, писател и литературен критик. Решихме да съберем една малка колекция и идеята бе да бъде бутикова книга. Така беше замислена и от издателя ми Георги Георгиев", споделя поетът.  

Добрият поет 

"Истински добрият поет може да пише без болка. Не е задължително да провокираме болка. Бих се радвал да има повече четящи хора, сред чиито редици съм аз. Но това е по-скоро важното. Да четем, ще се намерят хора, които да пишат", твърди Нинко Кирилов. 

Целия разговор с Нинко Кирилов можете да чуете в звукови файл.

Снимки – Ваня Минева и личен архив

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13

"Краят на градината", авторският спектакъл по Чехов, вече 15 години на българска сцена

"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..

публикувано на 09.04.25 в 09:38

Литературоведът Франческа Земярска в диалог с Маргьорит Юрсенар

Днес (9 април) от 18 ч. в Новата конферентна зала на Софийския университет ще бъде представена книгата на Франческа Земярска "Маска и глас в творчеството на Маргьорит Юрсенар".  В "Нашият ден" литературоведът Камелия Спасова разказва повече за този своеобразен разговор между Земярска и първата жена, станала член на Френската академия през 1980..

публикувано на 09.04.25 в 09:37
Автопортрет с котка, 1915

150 години от рождението на Елена Карамихайлова

"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..

публикувано на 09.04.25 в 08:50

Анна Петрова и Ели Скорчева блестят в "Игра на котки"

Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..

публикувано на 08.04.25 в 16:45