Към Теотиуакан в Мексико с Булеварда на мъртвите и Пирамидите на Слънцето и Луната е пътешествието с Лора Лукова. Тя от малка проявява огромен интерес както към родния си език, така и към чуждите. Тази страст я подтиква да се захване едновременно с английски, испански, френски и португалски. А напоследък и с малко чешки, защото учи журналистика и комуникации в Англо-американския университет в Прага. Лора е един от най-младите членове АБУЖЕТ на българската секция от световната федерация на пътуващите писатели.
За г-ца Лукова пътешестването е начин на живот и ѝ позволява да практикува едно от хобитата си – фотографията. Останалите ѝ интереси са четене, писане, лингвистика, плуване. Снима видеа на испански за YouTube. Някои от тях са за Мексико сити, където също ще ви отведем.
Мексиканската столица е един от най-многолюдните градове в света със своите 22 милиона жители, според данни на ООН от 2015 година. Колко ли са в действителност? Това не знае дори и нашата събеседничка, с която разговаряме по телефона от Прага.
Но понеже става дума за Мадоната от Гуадалупе, нека ви разкажа легендата за нея. Новопокръстен ацтека на име Хуан Диего през ХV век сънувал Майката Божия, която му казала, че на този хълм трябва да ѝ бъде издигнат храм. Той веднага отърчал при испанския епископ, който го напъдил. Разбира се, защо Богородица да се явява на някакъв си ацтека, вместо на самия Божи наместник?! Дева Мария отново споходила сънищата на местния и заявила, че ще му даде няколко доказателства. Накарала го да отиде на хълма, където за една нощ изникнал чудно красив розов храст. "Ще обереш цветовете и ще ги сложиш в чаршаф така, че никой да не ги вижда. И ще ги занесеш на епископа. Там ще развиеш платното. А докато изпълняваш повелята ми много болният ти чичо ще оздравее напълно", напътила го Богородица.
Когато ацтеката за пореден път се представил пред Божия служител и развил изтъканото платно, изпод розите се показал неръкотворен образ на Дева Мария. Пред него продължават да се покланят богомолците. И понеже е доста по-мургава от официалния католически вариант, я смятат за закрилницата на Мексико. И заради тена на ацтека.
Тъкмо се бях отчаяла от думите на Лора за престъпността в Мексико сити и тя накрая оправи нещата. Честно казано, когато аз бях там, полицейското присъствие беше толкова осезателно, че дори и уличните търговци не досаждаха на туристите. Но ако сега ще ходите, пазете си чантите, съветва г-ца Лукова.
Снимки: Лора Лукова
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..
Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..
За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg