Академик Юлиан Ревалски е председател за втори мандат на Българската академия на науките и е избран от Общото събрание на 30.11.2020 г. Той работи в БАН от 1986 г. в Института по математика и информатика, като последователно преминава през всички академични длъжности, а в периода 2012 – 2016 г. е директор на института. От 2008 г. е член-кореспондент, а след това академик в Българска академия на науките. Ръководител на пет изследователски проекта с изследователския Фонд "Научни изследвания“. Координатор на седем международни проекта. Има над 60 публикации, които са цитирани над 600 пъти.
В ролята на Главен герой в "Нашият ден“ влиза акад. Юлиан Ревалски. Ето какво споделя той: "Най-важната задача е как да си опазим научния потенциал и да го развием по-нататък, защото за съжаление в последните години има едно трайно намаляване заради дезинтересиране на младите хора към тази професия".
БАН и сътрудничеството с фондация Саймънс
Международният център за математически науки (ICMS-Sofia) към Института по математика и информатика на БАН ще получи грант от фондация "Саймънс" в размер на над 1 млн. лева за период от 3 години. Важното е, че една най-големите благотворителни организации в САЩ признава Международния център за математически науки като перспективен научен център.
Това е голямо признание за работата на българските математици в Центъра, който беше създаден официално преди три години, казва акад. Ревалски. И допълва, че "първата институционална подкрепа на този център дойде от МОН преди близо две години. Нашите институции също подкрепиха центъра. Неотдавна беше гласувана и национална програма, която е свързана с разкриване на таланти, привличането им на работа и оставането им тук в България".
Бизнес и наука
На форума "Наука за бизнес", подреден преди близо месец, бяха показани технологии и разработки на Академията, които биха могли да бъдат от полза на бизнеса като продукт или процес.
"Идеята е БАН, заедно с Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, да покажем наши разработки. Това беше основната идея, която има потенциал за внедряване, но още е достигнала до прототипиране. Разработки, които са на пета-шеста степен от една деветстепенна скала. А тази година това, което добавихме като ново, е, че поканихме и представители на бизнеса, за да можем да чуем и те от какво имат нужда", разказва акад. Юлиан Ревалски.
Младите и наукатаДа се привлекат младите към науката е изключително важно, защото България няма друг начин да просперира. "Когато се вземат грешни решения в областта на една сфера, каквато е научната, а тя е много консервативна, е необходимо дълго време, за да се преодолеят отрицателните последици. През последните години бяха положени усилия от страна на институциите – МОН осъзна тревожността на ситуацията и бяха инициирани много програми за млади учени", твърди академикът.
Посланието"Най-голямото богатство на България това са хората. Ние нямаме кой знае колко много природни източници, които да ни помагат в икономическото развитие, извън нашата прекрасна природа, разбира се. Но ако искаме да бъдем модерна страна, трябва да направим всичко възможно, за да развием човешкия потенциал, защото само на основата на ума на хората, на тяхното развитие в областта на научните изследвания, може да стъпи една съвременна българска държава. Инвестирайте в хората и ги пазете“, посочва акад. Ревалски.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
Сила, власт, война, опозиция, подигравки и сексуалност – всичко това се смесва във войнствената природа на човешкото състояние. Там, където се ражда и..
За трети път спектакълът "Елементарните частици" на Народния театър – интерпретация на режисьора Крис Шарков по едноименния роман на Мишел Уелбек – излиза..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg