17 юни е Световният ден за борба с опустиняването и засушаването, обявен за такъв на 30 януари 1995 г. от Общото събрание на ООН.
Опустиняването или загубата на биологичната продуктивност е едно от най-сериозните предизвикателства пред човечеството. Проблемът е глобален и засяга 1/5 от населението на Света в над 100 държави.
Тази година домакин на събитието ще бъде Испания, една от страните в Европа, която е най-уязвима към недостига на вода, свързан с изменението на климата.
Световният ден ще бъде отбелязан в Националния музей “Кралица София“ в Мадрид. Той е под мотото – “Да се преборим заедно със сушата“.
Само за 22 години засушаването е нараснало с близо 29% и това засяга 55 млн. души всяка година. Около 15% от земята в ЕС е подложена на ерозия.
“Сушата е един от най-тежките ефекти от глобалното затопляне и климатичните промени, особено когато се редува с екстремни явления като наводнения, защото едното не изключва другото“, казва в “Нашият ден“ Апостол Дянков, ръководител на програма “Климат и енергия към“ WWF, и допълва:
“Трябва да се откроят два типа подход към климата – единият е свързан с големите решения. Например, как планираме общата селскостопанска политика за бъдещето. В България този въпрос е много належащ, защото това е ключов сектор и отрасъл за нас, който зависи до голяма степен от вода. Необходимо е да планираме тези политики дългосрочно, които да са съобразени с климатичните рискове. Тук според мен е мястото на законодателството.
Това, което видяхме в Плана за възстановяване и устойчивост, който също финансира тези политики, заедно с програмата за селските райони, е, че все още има концентрация на мислене и средства сред големи проекти, за които не е ясно до какви ефекти ще доведат.
Бяха планирани стотици милиони евро, за да се изчистят едни напоителни канали и съоръжения, които са на 20 и 30 години и не е ясно дали те ще помогнат на този ефект. Много по-важно е да има децентрализирани практики, които да достигнат много повече земеделски производители.“
Чуйте пълния запис в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg