Сделките с имоти станаха още по-актуални и интересът към този сектор с цел инвестиции е традиционен за страната ни. Пазарът се разширява, а пандемията разшири търсенето на селски имоти. Колкото е по-голямо търсенето и предлагането, толкова по-изобретателни стават и схемите за измами. В "Нашият ден" адвокат Любен Димитров коментира какви проверки е разумно да направим, преди да реализираме сделка за имоти.
Има определени нюанси при извършването на проверка. Едно е да се проверява застроен имот, т.е. апартамент или друг вид обект в голяма жилищна сграда. Съвсем различно е, ако се купува празен парцел за къща или имот, който е на „зелено“. За да бъдете сигурни, че имотът, който купувате е без всякакви тежести, най-добрият вариант е да се започне от последния собственик, който се явява продавач, и да се върне историята на имота назад, препоръчва експертът.
Най-важно е да се провери дали до този момент върху имота има наложени някакви тежести, а те могат да бъдат: ипотека, възбрана, ограничени вещни права на трети лица, искови молби, договори за наем и аренда, залог и др.
Проверката за тежести се прави задължително веднъж преди сключване на предварителния договор и втори път преди сключване на окончателната сделка при нотариус. Друг вариант е първоначално да се извърши компютърна справка, а непосредствено преди сделката да се извади удостоверение за тежести. За съжаление обаче, дори да има налично удостоверението за тежести в деня на сделката, информацията в него ще бъде с дата преди издаването му, тъй като вписванията на сделките в Агенция по вписвания не става в деня на сделката, а по-бавно, докато в компютърната система не се въведат всички актове на всички нотариуси за деня на сделката.
Като „слаба страна“ купувачът трябва да си осигури нормалното протичане на сделката за това, което купува и си дава парите, казва адвокат Любен Димитров.
Целия разговор с Любен Димитров може да чуете в звуковия файл."Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg