Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Живопис и скулптура. В памет на Светлин Русев"

13
Снимка: Ани Петрова

Галерия "Арте" представя една по-особена и знаменателна колекция от творби – живопис и скулптура, също така с особено посвещение "В памет на Светлин Русев". 

“Изминаха четири годишни, откакто той напусна, този свят, но на 14 юни, датата на неговото раждане, негови приятели, колеги, негови ученици, съмишленици продължават да свързват свое творчество с неговата личност. 

В изложбата участват шестима скулптори и петима живописци, които по смислен начин, макар и с личния си почерк, са отдали почит на тази личност – художниците са Валентин Старчев, Емил Попов, Станислав Памукчиев, Десислава Минчева, Ивайло Мирчев, Ангел Станев, Иван Славов, Кирил Мескин, Донка Павлова, Иван Русев, Милко Божков, които със силата на своя талант и знаково име свързват своето изкуство с неговото име.

По повод тази удивителна колекция Десислава Минчева ни среща с едно своеобразно нейно послание и почит към нейния колега и учител, назовано кратко "Писмо“, в което казва: "Човек мярка, човек институция, човек, който ние сме разпъвали безброй пъти на кръста на претенциите и желанията си". 

На видно място в галерия "Арте“ стои изписано и едно друго посвещение, написано приживе – на големия наш поет Константин Павлов, с когото имаха общи проекти: "Писмо до Светлин“:

"…Напред! И пак напред! Сега става най-зловещото! И най-заслуженото наказание! Величие! Безвремие! Самотност! ПУСТОТА!“

За атмосферата на тази изложба "Живопис и скулптура. В памет на Светлин Русев" за "Артефир" споделят: Станислав Памукчиев, Емил Попов, Кирил Мескин, Ангел Станев и Десислава Минчева.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Ани Петрова, БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рада Шарланджиева

Преводът като разпъване на езиковите граници

Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева.  Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..

публикувано на 09.04.25 в 15:05
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13