Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Йоанна Темелкова: Актьорската професия не е еднопланова

Тя е родена в град София. През 2009 г. завършва НАТФИЗ "Кръстю Сарафов" със специалност "Актьорско майсторство за драматичен театър“ при професор Пламен Марков. В ранните си години участва в студия на Димитър Еленов към Народния театър "Иван Вазов“, където е нейното първо участие на сцената в спектакъла "Куковицата“ на Елин Рахнев. През 2009 г. започва актьорската си кариера в Държавния бургаски театър, а от 2011 г. вече е в Театър "София”. Там на сцената излиза с пиесите "Ана Каренина”, "Скачай” и "Олд Сейбрук и последният страстен любовник”. И макар че театърът според нея дава възможност да прави много повече неща отколкото киното, ролите на Ния Туджарова в "Под прикритие” и на Лора в "Братя" стават любими на зрителите. През 2021 г. се снима във филма "Завръщане-2“. Озвучава книги в Storytel.

Днес в ролята на Главен герой в "Нашият ден“ влиза актрисата Йоанна Темелкова. 

"Мисля, че при всеки един  реализиран и осъзнат актьор този път е много постепенен, до голяма степен е несъзнателен избор. В детските си години съм правила адски много представления с децата от махалата и това абсолютно несъзнателно. Приемът за мен в студия  на Димитър Еленов за мен беше изключително събитие. Но самата мисъл тогава, че това е Народният театър – школа, звучеше много авантюристично, много интересно“, разказва талантливата актриса.

Детската мечта на Йоанна да стане журналист не се сбъдва, но пък за щастие днес тя има собствен блог. В момента предпочита да работи на свободна практика.

Ето какво казва актрисата: "В България сферата на свободните артисти е много трудна, трънлива, много несигурна. Но може би тази несигурност беше нещото, което ме влечеше, когато не знам какво следва. Това много ме мобилизира и започвам да действам. Всичко останало ме кара да се чувствам уютно, комфортно, а аз съм  от хората, които обичат да излизат от зоната си на комфорт.

Актьорската професия не е еднопланова. Тя има прекалено много пластове, с които актьорът трябва да се научи не само да работи, но и да ги развива правилно. Нашата професия е много динамична и много етапна. Понякога нашият път върви успешно до един момент, след това винаги имаш пауза. Има периоди, в които нямаш работа, след това отново имаш хубава и динамична работа. Животът така е изграден", твърди Йоанна Темелкова.

Театърът

Според младата актриса: "Българският театър е изключително стойностен и в него работят изключителни творци. Аз имам възможността да направя тази година за трети път един международен фестивал (Русия, Израел, Полша, Испания, Грузия, Гърция) и трябва да кажа, че по нищо българският театър не отстъпва на европейската сцена“.

Малкият и големия екран 

"Когато си герой на малкия екран, много се стеснява дистанцията между зрителя и актьора. И възприятието на зрителите е по-различно, когато видят актьора на големия екран. Телевизията измества малко фокуса от изкуството, като изкуство“, допълва Йоанна Темелкова.

Бягството  от хаоса 

Темелкова разкрива, че лятото е времето, когато може съзнателно да се изключи от всичко. Не може да живее без морето. А любовта е начин за живот за младата актриса, независимо дали я получава или я дава.

Международен студентски театрален фестивал "Данаил Чирпански"

През 2017 г. Мирена Керезова, Мила Люцканова, Никея Петрова, Йоанна Темелкова и Венета Ангелкова се обединяват около общата кауза за Международен студентски театрален фестивал "Данаил Чирпански“. Онова, което ги подтиква да поемат този път, е Данаил Желев – Чирпански–много близък приятел и колега. Отличен възпитаник на НАТФИЗ и обичан приятел, Данаил загива в тежка катастрофа. Безмерната му отдаденост и любов към театъра го превръща във вдъхновение. Фестивалът съдържа дипломни представления, ателиета, изложби и концерти. България е домакин на голям брой събития, посветени на драматичното и кукленото изкуство, но нито един от тях не е насочен единствено към представления на все още обучаващи се артисти. МТСФ "Данаил Чирпански" е първият по рода си фестивал за студентски театрални форми, провеждан в България, който води участници от няколко държави. Тазгодишното издание на фестивала ще се проведе на 23 септември 2022 г. в Стара Загора, а селекцията на кандидатури продължава до края на месец юни.
"Нещото, което отличава този фестивал, е това, че ние имаме едно задължително условие към участниците и то е те да присъстват на всички фестивални дни, казва Темелкова. 

Посланието 

"Според мен хората, трябва да дават повече любов. Това не е нещо трудно, това не е нещо изискващо, не е нещо, което ти взима, а по-скоро нещо, което дава.

Мисля, че трябва да се обърнем към любовта, а не към празните приказки", посочва младата актриса.

Целия разговор с актрисата Йоанна Темелкова можете да чуете в звуковия файл.

Снимки - личен архив


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12