Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образование и възпитание чрез кино – защо не?

Снимка: @youngeuropeancinemasofia

Към края на фестивала "Срещи на младото европейско кино" на 28 юни в София ще се проведе Европейска конференция "Кинообразование в училище". Над 40 експерти в областта на киното и педагогиката от културни организации и университети от България, Германия, Испания, Италия, Литва, Полша, Португалия, Румъния, Северна Ирландия, Турция, Финландия, Франция, Хърватска и Чехия ще се включат в нея.

Заниманията с кино в училище са признати за важна част от обучението и възпитанието на учениците в редица европейски държави, тъй като се отчита полезното им въздействие върху младите. От една страна те изграждат вкус и разбиране за киното като изкуство и за изкуството изобщо. Стимулират творчеството и себеизявата на всички ученици, независимо от академичните им постижения. Изграждат умения за работа в екип, общуване и споделяне и повишават емоционалната интелигентност. Не на последно място се подобряват дигиталните познания и постижения на учениците, а за някои се откриват и възможности за бъдеща професионална реализация.

У нас интересът на отделни учители и училища към занимания с кино се увеличава. Засега има няколко действащи училищни киноклуба. Ученици от село Дерманци, Велико Търново и Ловеч вече имат своите късометражни филми, които ще покажат и по време на конференцията.

Организатори на събитието и основни инициатори за въвеждане на киното в училище са членовете на сдружение „Арте урбана колектив“. Те оказват съдействие с наставници, методика и техника на учителите, които изявяват желание да водят киноклубове със своите ученици. Засега заниманията с кино не влизат в обсега на финансираните от МОН програми по изкуство за ученици. Това би било в помощ на училищата и учителите, които в момента сами трябва да осигурят техника за клубовете. Представители на министерството са поканени на конференцията и организаторите се надяват каузата им да бъде разбрана и подкрепена.

Ралица Асенова от сдружение "Арте урбана колектив" гостува в рубриката "Всичко за образованието".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35