Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как задължителната литература да стане по-достъпна за подрастващите

Понякога децата намират четенето за скучно или просто по-добре възприемат информацията чрез слушане или гледане. Тук на помощ идва "Voicelip" – те не се стремят да намалят четенето на книги, а просто искат да дадат повече възможности за лесен достъп до литературата. Особено до задължителната лятна литература.

Как българска платформа за аудиокниги прави задължителната литература по-достъпна за подрастващите? Създателят на "Voicelip" – аудиобиблиотека за детска и учебна литература, Тито Титов, разказва повече в "Нашият ден":

"Започнахме с моя бизнес партньор Красимир Райков и с Димитър тази платформа по време на пандемията. Тогава осъзнахме колко полезно е да имаш различни начини за получаване на информация и в случая един от тези начини се оказаха аудиокнигите. Много полезно за учениците, а и не само, да имат достъп до такъв тип дигитализирана литература. Лека-полека успяхме да дигитализираме почти цялата класическа литература, която се изучава в училище. Нашата инициатива и кауза е по-скоро идеалистична, защото ние правим по този начин нашата класическа българска литература достъпна

Голяма част от учебната литература е вече налична – от 5-6 до 12 клас. Започнахме с Иван Вазов и общо взето, всичко по учебната програма. Има и доста юношески, приключенски романи... Освен това има и за малките деца – приказки за малки и големи. Ще се опитаме да добавим още съдържание, но до голяма степен имаме най-голям проблем с авторските права.
Всичко е напълно безплатно, всеки може да свали приложението и да опита.

Чуйте повече подробности от звуковия файл.
Снимки – Voicelip


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Кехлибарени сънища" на Костадин Жиков

Художникът Костадин Жиков представя своята самостоятелна изложба "Кехлибарени сънища". В експозицията са показани 20 картини, включващи пейзажи и актова живопис. Заглавието обединява две различни тематики и отразява навлизането на автора в топлата, кехлибарена цветова гама през последните години. За втори път Жиков показва голото тяло като..

публикувано на 18.02.25 в 09:05

Къде отиват сънищата наяве

Къде отиват спомените и преживяванията ни, когато потънат в подсъзнанието, и какви следи оставят те върху нас? Ако не сте се питали това, сега имате повод да го направите, защото танцовият спектакъл "Къде отиват сънищата наяве" кани всеки зрител да изследва своето вътрешно "аз" и да забрави за момент границите между реалността и съня. Всяка сцена в..

публикувано на 18.02.25 в 08:50
Борислав Стоянов (вляво) и Велин Манов

Борислав Стоянов със Stick Place

Борислав Стоянов представя Stick Place. В творбата си съчетава изображение на негова пластика, направена преди години, и кратък авторски стих, които намира за свързани и онагледяващи темата за разноезичието. Художникът използва библейския сюжет за построяването на Вавилонската кула, който дълбоко е залегнал в културата ни и остава символ на..

публикувано на 18.02.25 в 08:05

Колекцията "Стоян Василев" гостува в София

Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..

публикувано на 17.02.25 в 17:51

Иво Тодоров с първи български компактдиск с музика, създадена от изкуствен интелект

Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..

публикувано на 17.02.25 в 17:30