"Есмералда – Парижката Света Богородица" е новата премиера на рок операта на композитора Рикардо Кочанте в Държавна опера - Стара Загора. В три поредни вечери – на 30 юни, 1 и 2 юли, от 21.00 часа на сцената на Античния форум "Августа Траяна” под звездите на Стара Загора ще блесне новата постановка на Старозагорската опера на мюзикъла "Есмералда – Парижката Света Богородица”.
Диригентът Владимир Бошнаков споделя, че в момента, в който се е сблъскал с музиката на „Есмералда-Парижката Света Богородица”, е видял "едни музикални асансьори“, нещо което не може да се определи като тенор, баритон, сопран, мецосопран… Солистите се "разхождат“ по един огромен диапазон и покриват не само музикален, но и психологически диапазон от пресъздаване на душевни състояния. Действието върви от музикално произведение в музикално произведение, които на брой са 52 в рамките на два часа. Музиката е много мелодична“.
Билетите за първоначално обявените премиерни дати 30 юни и 2 юли свършиха бързо и поради големия интерес директорът на Държавната опера в Стара Загора Огнян Драганов обяви и 1 юли като ден за представяне на най-новия музикален спектакъл. Щастливо съвпадение се оказа фактът, че на 1 юли Държавна опера-Стара Загора отбелязва и своя 97-и рожден ден. На добър час на спектакъла и творческо дълголетие на Старозагорската опера!
Автор на изключителната музика е Рикардо Кочанте, вдъхновен от великата едноименна творба на Виктор Юго. Оркестрацията за голям симфоничен оркестър и рок група е на Людмил Горчев. Либретото е написано от Люк Пламондон. Романът е най-известното произведение на Виктор Юго, една от най-четените книги във Франция, преведена на десетки езици.
Освен многобройните екранизации по мотиви на романа са създадени балети и мюзикъли. Самият Юго смятал, че “Парижката Света Богородица” може да послужи като основа за опера и дори самият той написал либрето.
В ролята на Есмералда зрителите ще видят Михаела Филева (на 30 юни и 1 юли) и Тереза Бракалова (2юли), Борис Тасков (30 юни и 2 юли) и Валери Турманов (1юли) ще бъдат в ролята на Квазимодо, Николай Моцов – в ролята на Грeнгоар, Денис Иванов (30 юни и 2 юли) и Марин Русинов (1 юли) си поделят ролята на Фроло.
Участват още Богомил Спиров и Димитър Райчев (Феб), Гергана Николаева, Ивона Иванова (Фльор де Лиз), Александър Панайотов, Денис Бояджиев (Клопен), оркестър, рок група, хор, балет, деца от Детско-юношеската студия за опера и балет на Държавна опера-Стара Загора, представители на Прабългарската школа за оцеляване „Бага-Тур”.
Режисьор на спектакъла е Виолета Горчева, диригент Владимир Бошнаков, хореограф е световноизвестният Марио Пиаца, автор на сценографията, костюмите и художественото осветление е Денис Иванов, хормайстор Младен Станев, художественият превод е на поета Йордан Пеев.
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания остават актуални и днес? Каква е ролята на социалната поезия и музика в съвременното общество, и как различните поколения я припознават и преживяват? Заедно с: Нели Недева-Воева, Доротея Монова, проф...
Елица Матеева е завършила "Театрознание" в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" и е специализирала "Театрална режисура". Изявява се като театрален режисьор и драматург, филмов критик. Автор е на книгите Между киното и театъра", "Целият свят е…кино!" и "Европейско кино за нетрадиционалисти", както и на редица статии в списанието на СБФД "Кино", списание..
"Сънят на Аргонавта или другото плаване на Атанас Хранов" е изложба на Атанас Хранов. Експозицията представя писателят, поет и драматург Александър Секулов, който съвместно с Хранов създава поредица от колекции, чийто главен герой е художникът. Произведенията на художника са свързани с мита за Златното руно. Според Хранов Язон и аргонавтите са все..
Новата самостоятелна експозиция на художника Георги Андонов носи името "Кралиците". Творбите са специално създадени за изложбата и са непознати на публиката. Серията "Кралиците" е колекция, в която се отразяват величие и мощ. Някои от картините са вдъхновени от реални жени в историята, а други са напълно въображаеми, създадени по образа на..
Новата стихосбирка на Петър Чухов е озаглавена "В края на леглото". Той залага отново на лаконичното изразяване и задълбоченост на мисълта. В стихотворенията се разкрива дълбокото вътрешно търсене на поета. Те представляват диалог с Бог и за автора са важна част от религиозната необходимост на човека. Бог за Чухов има не само религиозен смисъл, а..
На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов,..
Емоционалната интелигентност (EQ) се открива в способността да разпознаваш, разбираш и управляваш собствените си емоции, като това включва и..
Най-дълго поставяният американски мюзикъл в историята пристига да дебютира пред родните меломани като част от своето европейско турне, за да оживее в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg