Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бездомните и техният "Живот на ръба" във фотографиите на Антон Даскалов

Често предпочитаме да се правим, че не виждаме много от нещата, които се случват около нас, най-вече не виждаме хората, с които делим града. Понякога от страх, друг път от безсилие, а в немалко от случаите и заради пълното потъване в собствените си проблеми. За да бъдем напълно искрени, правим го и от срам – види ли някой това, което виждаме ние, то може да се окаже истина и тогава… Какво ще си помислят другите за нас?!

Фотографията обаче, и то документалната, има способността да ни показва непознатите за обществото аспекти от живота. Тя говори толкова силно, че човек мигновено проглежда.

И сега, от мястото на прогледналите, в "Живот на ръба" виждаме хората, които носят дома си със себе си, защото нямат истински такъв. Хората, които все са там, на улицата, седнали на земята, може би в близост до банкомат, а може би просто легнали, където намерят за уютно. Хората, които попаднат ли в полезрението ни, обикновено заобикаляме от разстояние.

С изложбата на Антон Даскалов не можем да ги заобиколим. Напротив, чрез нея започваме дори да се замисляме за живота на ръба, който би могъл да бъде и наш в един момент.

Как можем да помогнем на бездомните, които имат същите потребности и базови нужди като нас? Как можем да се научим да виждаме тези, които искат да останат скрити и просто да продължават да се справят с живота си, да балансират на ръба си?

В ателие "Пластелин“ можете да си отговорите на тези въпроси, ако поискате. Фотографската изложба ще бъде там до 11 юли и всеки делничен ден между 18:00 и 21:00 часа ще можете и да поговорите с Антон Даскалов. Ако го попитате защо снима бездомни, той ще ви отговори, че историята е лична. Тя винаги е такава.

Подробности за изложбата можете да чуете и в звуковия файл, където настоящият фотограф на Сатиричния театър "Алеко Констатинов“ говори за проблема ни да търсим лесното вече и в изкуството. Но красивото може да бъде открито дори в трудната за преглъщане истина като "Живот на ръба". Тя се разкрива и във фотокнига, където редом до снимките на бездомните стоят и думите им.

Фотоизложбата събира дарения за "Розовата къща“ – нископрагов център за хора със зависимости, който дава дом и грижа на бездомните. Тя е част и от "Европейски месец на фотографията 2022“.

Снимки – Ателие "Пластелин"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"С образа на онези деца, които бяхме" гостува авторът Андрес Сааведра

 "С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..

публикувано на 31.01.25 в 16:29

Бориса Сарафова за моноспектакъла "Не, аз благодаря!" в Плевен

"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега текстът ще оживее за първи път на театрална сцена. "Намираме се във вътрешността на театъра. Точно в този ден театърът е празен. Всички са на турне в с. Тръстеник. Само гардеробиерката Невенка е..

публикувано на 31.01.25 в 16:25

"Стих, вокал и танц" – 33 години специалност "Балетна педагогика"

С концерт-спектакъла "Стих, вокал и танц" се отбелязват 33 години специалност "Балетна педагогика" в Националната музикална академия "Панчо Владигеров". В навечерието на събитието, което ще се състои на 1 февруари (събота) от 18 ч. , в "Артефир" разговаряме с  примабалерината и балетен педагог, доайен на българската балетна школа – доц...

публикувано на 31.01.25 в 15:54
проф. Вера Бонева

Монография на Вера Бонева за Чудомир

Изследването на проф. Вера Бонева за Димитър Чорбаджийски - Чудомир (1890-1967) "Въобщественик: Книга за Чудомир" разглежда "по-слабо интерпретирани аспекти на Чудомировото дело – педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци, пътуванията му в чужбина".  В монографията за първи път е разгледан подробно..

публикувано на 31.01.25 в 09:15

Актрисата Елена Атанасова е Лола

На 31 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" е премиерата на моноспектакъла "Случаят Лола" от Хосе Варлета . Испанският драматург и писател в момента е в България. След "Луцифер" и "Светици и перверзници", "Случаят Лола" е трето заглавие от този автор в афиша на Сатиричния театър. Режисьор на пиесата е Николай Младенов, сценографията е на..

публикувано на 31.01.25 в 08:35