Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На фокус – дигиталните аудитории

"Времеви перспективи" – трайни ползи от връзката култура – публики

Интеркултура консулт е една от 35 организации – участници в структурирания диалог между културните сектори и Европейската комисия - Voices of Culture за 2021 - 2022. 

Тази година на фокус бяха дигиталните аудитории и как културните организации могат да имат по-пълноценна връзка с тях. В резултат от диалога се родиха и насоки за работа с публики в дигитална среда. Предлагат се практически насоки към културните организации, както и насоки за подкрепа на секторите към Европейската комисия и други структури. 

Интеркултура консулт представи преди дни на Международната конференция "Занаяти, дизайн, творчество – между традициите и съвременността" резултати от проекта "Времеви перспективи" – трайни ползи от връзката култура – публики. 

Петя Колева от Интеркултура Консулт представи в "Артефир" дейностите и резултатите от проекта "Времеви перспективи", финансиран по програма "Публики" на НФК през 2021 г.

В проекта участваха Музей на хумора и сатирата, Природонаучен музей в Черни Осъм, Народно Читалище "Просвета-1881", с. Костенец, и НЧ ''Елин Пелин 1896'' - гр. Елин Пелин. 

Организациите разработиха нови културни дейности със съдействието на ментори и експерти: Петя Колева, Милена Бербенкова, Лидия Пейчева, Юлия Бардун, Елиза Калози и Виктория Драганова.

Чуйте повече в интервю на Светлана Тарашоева с Петя Колева, създател на организацията.

Снимки – Интеркултура консулт, БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Константин Кисимов

Светлини от гримьорните: Кисимов, магьосникът

В четири епизода "Трамвай по желание" представя на своята публика миналото и настоящето, наследството и завещанието на една от най-достойните театрални институции в България – великотърновският драматичен театър "Константин Кисимов". Първата театрална трупа в града се създава през 1870. За нуждата на театъра се закупуват декори, костюми от..

публикувано на 12.09.25 в 16:35

Радослав Владимиров между киното и музиката

Да си свидетел на пътя на човек, който следва сърцето си, несъмнено е вдъхновяващо. Радослав Владимиров припомня това както с ролята си на Мето в екранизацията на Хайтовия разказ “Сватба” – филм на Магдалена Ралчева с международно признание и с много силно изградена ценността система, така и с всичко, което прави в житейски план, където – за разлика от..

публикувано на 12.09.25 в 16:01

Класиката оживява пред очите на българската публика

Няколко театрални премиери на българските театри ще има през новия сезон тази есен. Младежкият театър "Николай Бинев“ вдига завеси, за да разкрие завладяващия трепет на "Бурните двадесет“, точно както го е направил Ф. Скот Фицджералд в своя роман "Великият Гетсби“. Спектакълът с премиерни дати 16 и 17 септември е под артистичната интерпретация на..

публикувано на 12.09.25 в 15:44
доц. Мария Марикина

Икономистът доц. Мария Марикина: Изпитвам потребност да рисувам

Третата самостоятелна изложба на доц. д-р Мария Марикина "Вълшебната природа“, може да бъде разгледана до 24-ти септември, 2025 г., в Изложбена зала 2, под куполите на Ларгото. Представени са четиридесет актуални пейзажа, които продължават диалога на художничката с природата и светлината. Магични, наситени с емоция и дълбочина, картините ѝ носят..

публикувано на 12.09.25 в 15:40
Юлия Владимирова и Петър Тодоров

Фестивалът "Златна роза" превръща Варна в столица на българското кино

 От 16 до 23 септември във Варна ще се състои 43-тият Фестивал на българския игрален филм "Златна роза". 17 български пълнометражни филма ще се състезават в конкурсната програма. "Любоф" – киноразказ-мозайка, дело на режисьора Ивайло Христов ще открие тазгодишното издание на фестивала. Повече за това, което предстои в Морската столица –..

публикувано на 12.09.25 в 10:46