Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България и светът на този ден:

Световен ден на целувката

Фрагмент от "Целувката" на Климт
Снимка: bg.wikipedia.org

На 6 юли е Световният ден на целувката. Датата е предложена от Великобритания и е официално призната от ООН през 1988 г. Празникът бързо печели популярност и започва да се чества в различните краища на света.

Целувката е много повече от интимен начин на комуникация – коментира в "Нашият ден" психологът Галина Тодорова.

"Целувката е свързана с психо-физиологичното здраве на човека. Чрез нея можем да изразим без думи своите чувства, страсти – тя носи различни послания. Самите устни са отрупани с много нервни окончания и това води до доста сложни химични реакции, свързани с коктейл от хормони като допамин, серотонин, окситоцин.  

Окситоцинът е хормон, свързан с различни психо-физически състояния като привързаност, любов, удовлетвореност и сексуална възбуда. Допаминът при целувка задейства същите центрове в мозъка, както и употребата на наркотици. Ето защо една целувка може да направи човека доста еуфоричен. Серотонинът регулира настроението и емоциите.

Днес живеем в стресови години. Кортизолът се увеличава при стрес, а при целувка кортизолът намалява. Целувката намалява кръвното налягане, влияе добре на белия дроб и сърцето. Тя действа и болкоуспокояващо, защото се отделят едни определени хормони, наречени ендорфини – те са естествените обезболяващи в човешкото тяло и потискат нервните сигнали за болка и спазми. Действат противоалергично – японско проучване показва, че при половин час целуване може да намалеят симптоми, свързани със сърбеж, хрема, алергии и т.н.

За съжаление XXI век е век на отчуждението. То стана много интензивно през последните две години заради пандемията. Спряхме да се докосваме и буквално, и преносно. Ние дори не се здрависваме. Какво остава за прегръдка, за целувка? Превръщаме се в дехуманизирани субекти.

А човешкото същество е устроено така – то е социално, стадно, на него му е необходимо физическо докосване. Защото ако го няма, масово настъпва депресивност, тревожност, самотност. Посланията, които си даваме чрез докосване – чрез тялото, чрез невроните – дават чувството за принадлежност – една от най-важните потребности на човека. Че ти си значим, харесван – има любов, внимание, съчувствие, уважение... И това се изразява през физическия контакт, а не през клавиатурата и емотикона."

Психологът Галина Тодорова отправи своето пожелание: "Не спирайте да се докосвате! Обичайте се! Изразявайте своята любов, загриженост, съчувствие чрез докосване, прегръдка, целувка, за да оцелее човечеството!"

Чуйте повече от звуковия файл.

Прочутата целувка между Леонид Брежнев и Ерих Хонекер от 1979 г.

Снимки – Pixabay, Уикипедия

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Няма силни гласове в медиите, които да покажат абсурдите на ГЕРБ

"Интерсубективна реалност", която създават българските медии, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Живеем от доста време в тази "интерсубективна реалност" , която се изразява в това, че медиите поднасят темите, които диктуват дневния ред на страната по определен начин. Забелязваме, че важните неща за..

публикувано на 06.07.24 в 08:50
Владимир Шурупов

Владимир Шурупов: Искам единствено да ми дадат възможност да работя като лекар

Един случай на тежка бюрокрация в България или защо Владимир Шурупов, бежанец от Русия след началото на войната в Украйна, не може да приравни дипломата си за лекар у нас. Интервю с д-р Владимир Шурупов. Очакваме отговор от МЗ, към което изпратихме въпроси. Владимир Шурупов и семейството му минават през тежка и унизителна процедура, когато подават..

публикувано на 05.07.24 в 16:30
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина. Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София...

обновено на 05.07.24 в 09:18