Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Анет Маринова:

Трябва ли възрастните да задават дневния ред и през ваканцията?

Снимка: Петко Котларски

Един от важните въпроси, които занимават родителите по време на лятната ваканция, е как детето да успее да си почине от интензивните училищни занятия през годината, но и да и не изгуби вече създалата се връзка с училищната среда.

Училищният психолог Анет Маринова коментира за "Нашият ден“, че "ваканцията е едно време за децата, което е свободно от участието на възрастния от страна на неговите изисквания за задължителните неща. На процеса на учене, в който възрастният поставя някакви правила и някакви изисквания. За детето това дава една сигурност, от друга страна, по силата на своето развитие всяко дете има нужда от свободно пространство, където да изследва, да се събужда със желанията си, да се научи да общува по различен начин".

Възрастните пренасят към децата част от собственото си преживяване, че ако нищо не правиш, това е едно пусто време на душевна празнота. Детето е зависимо от възрастните, то не може само да определя темповете си какво да прави. Обикновено възрастните задават дневния му ред, допълва психологът.

Каква е ваканцията на училищния психолог?

Ето какво споделя Анет Маринова: "Усилие за откъсване от това, което ни залива и налага училището като включване. Това са все по-сложни и предизвикателни ситуации на децата, все по-динамична училищна среда и училищният психолог има нужда малко от едно по-спокойно присъствие – там, където няма нужда да се случи проблемът, за да се намеси той".

Децата трябва да бъдат поставени в естествената им среда – там, където е групата на връстниците. Важно е всяко дете да намира мястото си, мястото на другия в света, да развива своята естествена емоционалност и чувствителност към общуването с другите.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25