Първият онлайн портал за независимо изкуство Nexus Cultura вече е факт. Това е дигитална платформа, която свързва творци на свободна практика с техните публики. Уебсайтът предоставя ежемесечно бърз и лесен достъп до актуалния културен афиш със събития от независимия сектор. Артистите имат възможност да се свързват помежду си, за да обсъждат свои съвместни творчески инициативи. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура".
"Направихме едно дигитално пространство, където независимите проекти да могат да бъдат видими за публиката“, казва в "Нашият ден“ Максима Боева, режисьор и мениджър на проекта.
По време на пандемията осезателно се усети, че този сектор е най-уязвим и че в България няма регистър на независимите артисти. Една от целите на дигиталната платформа е установяване на независимия културен сектор като разпознаваем в обществения контекст.
Зад създаването на виртуално пространство Nexus Cultura стои екип от млади творци, които се обединяват от идеята за създаването на платформа, която свързва артисти на свободна практика с техните публики. В него влизат Сияна Недялкова, културен мениджър, Максима Боева, режисьор и мениджър на проекти, Теодора Симова, графичен и уеб дизайнер, Елеонора Христова, писател и журналист на свободна практика, Марияна Петрова и Катерина Стоянова.
Според Максима Боева независимият сектор се разраства смислено, което не значи, че ще отпадне щатната система. Смятам, че и двете системи трябва да работят и да се развиват паралелно.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
"Художници и букви" е изложба на преподаватели от катедра "Книга, илюстрация, печатна графика" на НХА, чието откриване ще се състои днес (29 май) в Българския културен институт - Братислава. Доц. д-р Капка Кънева , художник с интерес към хартиената скулптура, преподавател в НХГ, дизайнер на книжни корици, гостува в "Артефир", за да разкаже..
На 29 май с поредица събития, посветени не само на литературата, започва 17-ото издание на фестивала "СтолицаЛитература". Епичните поеми на Джон Милтън "Изгубеният рай" и "Възвърнатият рай" задават тематичната рамка на тазгодишната "СтолицаЛитература". Събитията в програмата на фестивала следват противоречивото ни отношение към носталгията и..
Родовият документално-истроически роман "Реките на времето" е дебютен за авторката доц. д-р Евгения Кръстева-Благоева , преподавател в Департамент "Антропология" на НБУ. В "Артефир" доц. Кръстева заявява, че през личната семейна памет всъщност разказва историята на България от последните близо 100 години. По думите на авторката..
Първият роман на поета Азиз Таш "Ниският полет над думите" беше представен в Унгарския културен институт "Лист". Кристина Йорданова, литературовед и преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски", говори за книгата, а Ива Колева изпълни избрани откъси от нея. За атмосферата допринесе и музикалното изпълнение на Бехрин Шопова, музиколог,..
В "Нашият ден" гостува Гонсало М. Тавареш , най-престижното писателско име в съвременната португалска литература, философ по образование и преподавател по теория на науката в Лисабонския университет. Богатото му творчество обхваща романи, разкази, пиеси, поезия, есеистика. У нас са преведени "Пътуване до Индия", "Кварталът", "Матео остана без..
Протест на настоящи и бъдещи медици се проведе в 6 града в страната. Исканията са за работна заплата, отговаряща на висококвалифицирания труд, който..
През изминалата седмица парламентът прие на първо четене промени в Закона за здравното осигуряване . Основните акценти в тях включват разпределение на..
"Соаре с Багряна" е спектакъл, който обръща прожектора към 20-те години на миналия век и към вечната и святата Елисавета Багряна. Идеята е на Искра..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg