Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Философ ли е Фройд

Философ ли е Фройд? На този и на още въпроси се опитва да отговори събитието от поредицата "Философски вечери" в Гьоте-институт.

"Защо се питаме философ ли е Фройд: само към него ли насочваме погледа, или пробваме да поставим на изпитание дефиницията/дефинициите на „философ“? Преобладаващо в буквалния или в метафоричния регистър ще говорим? Забележителен философ на субекта ли е Фройд? Или е създател на вид терапевтична грижа за душата на индивида?

Революционизиращ философ на несъзнаваното ли е, дал неочакван отговор на въпроси, които са си задавали мнозина философи преди него? Или е гениален систематизатор на „витаещи във въздуха“ психиатрични представи, на които било съдено да се окажат ефикасно операционализирани? Безподобен философ на културата – социален философ – ли е бащата на психоанализата? Или е дръзко проектиращ вижданията си за индивидуалния субект към пространствата на големите социални групи?

Философска "кутия с инструменти“ за мислене ли е създал Фройд, която повече от век успяваме да домоделираме по своему? Или е автор на поостаряла и нуждаеща се от непрестанни подобрения – и непрестанно подобрявана от работилите след него психоаналитици – система от възгледи?

Кой и как употребява възгледите му за човека и света? Философите или практиците и теоретиците на работата с душата са по-възхитителни в начините, по които използват Фройд, или стъпват върху раменете му за нови открития?"

Един многопосочен разговор, който събира хора от различни полета, с различна опитност и наистина различни позиции, които ще обсъдят и споменатите, и други аспекти на питането дали Фройд е философ:

д-р Давид Иерохам, психотерапевт и психиатър
д.ф.н. Стилиян Йотов, историк на философията
д-р Нина Николова, социолог, преводач и редактор на поредица издания на Фройд
д-р Валентин Калинов, философ и психолог

Дискусията се провежда на 7 юли от 18.30 ч. в Библиотеката на Гьоте-институт (и онлайн излъчване в социалните мрежи). Модератор е Антоанета Колева, издател на Фройд от над 15 години. И на първи ред – тълкуватели и преводачи на Фройд.

Чуйте повече от звуковия файл.

Събитието е пета среща от поредицата "Философски вечер", осъществявана от Библиотеката на Гьоте-Институт България с любезното съдействие на ИК "Критика и Хуманизъм".

Снимка – Гьоте-институт
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41