В Република Северна Македония за днес са предвидени блокади в цялата страна като продължение на започналите преди 6 дни протести срещу предложената от Европейския съюз преговорна рамка за бъдещото еврочленство на Скопие. Проектодокументът вече е внесен в парламента и предстои депутатите да се запознаят, след което се очаква и насрочването на заседание, на което да бъде обсъдено френското предложение, припомня БТА.
Същевременно, в изявление президентът на Франция Еманюел Макрон отбеляза, че народът в Република Северна Македония трябва да реши дали да се възползва от историческата, по думите му, възможност за влизане в активната фаза на процеса за присъединяване към Европейския съюз.
На пленарно заседание по-рано тази седмица в Страсбург депутатите в Европейския парламент гласуваха годишния доклад за Сърбия, в който се изразява подкрепа за бъдещото членство на Сърбия в ЕС, но с изискването заедно с върховенството на закона и нормализирането на отношенията с Прищина.
"Това, което се случва през последната седмица с инспирираните организирани протести от опозиционната националистическа македонистка партия ВМРО – ДПМНЕ, показва, че твърде много е промито общественото съзнание в Република Северна Македония. И в крайна сметка в момента изцяло топката е полето на Скопие", коментира за "Нашият ден“ журналистът и дългогодишен кореспондент на БНР в Скопие Мартин Минков.
Преговори може и да не започнат поради изключително остра съпротива сред определени влиятелни кръгове в Република Северна Македония, за които приемането на европейското предложение би означавало да се тръгне към ЕС по български условия. "И тогава излизат тези абсолютно невнятни лозунги, ако ще ходим по българските условия за ЕС, защо ни е този съюз? Ако това надделее в общественото съзнание в Република Северна Македония, не съм оптимист за нейната европейска перспектива", допълва Мартин Минков.
Моментното поведение на Република Северна Македония би създало условия тя да се окаже в изолация. Според Мартин Минков това ще даде зелена светлина вероятно за започване на преговори от страна на ЕС с Република Албания и тогава от политиците в Скопие вече ще зависи има ли тази страна перспектива, или няма? Дали политическата класа в Република Северна Македония иска да придвижи своята страна по този европейски път, за който тя твърди, че е стратегическа цел.
Внесеното в парламента становище на правителството, което е позитивно, може би ще бъде гласувано на базата на изключително крехкото мнозинство, с което правителството разполага. Но, от друга страна, това ще изостри реакцията на тези по-екстремно подчертано антибългарски македонистки кръгове, които в лицето на ВМРО – ДПМНЕ имат една-единствена цел. И на базата на сериозните социално-икономическа проблеми в Република Северна Македония да използват това като претекст улицата да свали правителството и и да се стигне до предсрочни избори.
Факт е, че сегашното правителство и президентът на Република Северна Македония подкрепят предложението и осъждат остро екстремистките прояви, на които ще бъдем свидетели и днес.
Едва ли простиращите в Скопие, които крещят нелицеприятни антибългарски лозунги, имат изобщо понятие каква е същността на европейското предложение. Независимо че в някои македонски медии се посочва, че 70% от общественото мнение е против европейското предложение.
Процесът на стопиране на разширяването в посока Западни Балкани, в частност към Македония и Албания, които са на дневен ред, е задържащ фактор. В момента се дава пътна карта за това как те да извървят пет или седем-десетгодишен период, в който те да възприемат европейските ценности и да отговорят на всички критерии, заложени в преговорните глави, и тогава ще станат пълноправни членове. При Сърбия големият проблем е нормализиране на отношенията с Косово. Сръбският президент Вучич отправи открит призив към Северна Македония да приема предложението на ЕС, припомня Мартин Минков.
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg