В Република Северна Македония за днес са предвидени блокади в цялата страна като продължение на започналите преди 6 дни протести срещу предложената от Европейския съюз преговорна рамка за бъдещото еврочленство на Скопие. Проектодокументът вече е внесен в парламента и предстои депутатите да се запознаят, след което се очаква и насрочването на заседание, на което да бъде обсъдено френското предложение, припомня БТА.
Същевременно, в изявление президентът на Франция Еманюел Макрон отбеляза, че народът в Република Северна Македония трябва да реши дали да се възползва от историческата, по думите му, възможност за влизане в активната фаза на процеса за присъединяване към Европейския съюз.
На пленарно заседание по-рано тази седмица в Страсбург депутатите в Европейския парламент гласуваха годишния доклад за Сърбия, в който се изразява подкрепа за бъдещото членство на Сърбия в ЕС, но с изискването заедно с върховенството на закона и нормализирането на отношенията с Прищина.
"Това, което се случва през последната седмица с инспирираните организирани протести от опозиционната националистическа македонистка партия ВМРО – ДПМНЕ, показва, че твърде много е промито общественото съзнание в Република Северна Македония. И в крайна сметка в момента изцяло топката е полето на Скопие", коментира за "Нашият ден“ журналистът и дългогодишен кореспондент на БНР в Скопие Мартин Минков.
Преговори може и да не започнат поради изключително остра съпротива сред определени влиятелни кръгове в Република Северна Македония, за които приемането на европейското предложение би означавало да се тръгне към ЕС по български условия. "И тогава излизат тези абсолютно невнятни лозунги, ако ще ходим по българските условия за ЕС, защо ни е този съюз? Ако това надделее в общественото съзнание в Република Северна Македония, не съм оптимист за нейната европейска перспектива", допълва Мартин Минков.
Моментното поведение на Република Северна Македония би създало условия тя да се окаже в изолация. Според Мартин Минков това ще даде зелена светлина вероятно за започване на преговори от страна на ЕС с Република Албания и тогава от политиците в Скопие вече ще зависи има ли тази страна перспектива, или няма? Дали политическата класа в Република Северна Македония иска да придвижи своята страна по този европейски път, за който тя твърди, че е стратегическа цел.
Внесеното в парламента становище на правителството, което е позитивно, може би ще бъде гласувано на базата на изключително крехкото мнозинство, с което правителството разполага. Но, от друга страна, това ще изостри реакцията на тези по-екстремно подчертано антибългарски македонистки кръгове, които в лицето на ВМРО – ДПМНЕ имат една-единствена цел. И на базата на сериозните социално-икономическа проблеми в Република Северна Македония да използват това като претекст улицата да свали правителството и и да се стигне до предсрочни избори.
Факт е, че сегашното правителство и президентът на Република Северна Македония подкрепят предложението и осъждат остро екстремистките прояви, на които ще бъдем свидетели и днес.
Едва ли простиращите в Скопие, които крещят нелицеприятни антибългарски лозунги, имат изобщо понятие каква е същността на европейското предложение. Независимо че в някои македонски медии се посочва, че 70% от общественото мнение е против европейското предложение.
Процесът на стопиране на разширяването в посока Западни Балкани, в частност към Македония и Албания, които са на дневен ред, е задържащ фактор. В момента се дава пътна карта за това как те да извървят пет или седем-десетгодишен период, в който те да възприемат европейските ценности и да отговорят на всички критерии, заложени в преговорните глави, и тогава ще станат пълноправни членове. При Сърбия големият проблем е нормализиране на отношенията с Косово. Сръбският президент Вучич отправи открит призив към Северна Македония да приема предложението на ЕС, припомня Мартин Минков.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg