В Република Северна Македония за днес са предвидени блокади в цялата страна като продължение на започналите преди 6 дни протести срещу предложената от Европейския съюз преговорна рамка за бъдещото еврочленство на Скопие. Проектодокументът вече е внесен в парламента и предстои депутатите да се запознаят, след което се очаква и насрочването на заседание, на което да бъде обсъдено френското предложение, припомня БТА.
Същевременно, в изявление президентът на Франция Еманюел Макрон отбеляза, че народът в Република Северна Македония трябва да реши дали да се възползва от историческата, по думите му, възможност за влизане в активната фаза на процеса за присъединяване към Европейския съюз.
На пленарно заседание по-рано тази седмица в Страсбург депутатите в Европейския парламент гласуваха годишния доклад за Сърбия, в който се изразява подкрепа за бъдещото членство на Сърбия в ЕС, но с изискването заедно с върховенството на закона и нормализирането на отношенията с Прищина.
"Това, което се случва през последната седмица с инспирираните организирани протести от опозиционната националистическа македонистка партия ВМРО – ДПМНЕ, показва, че твърде много е промито общественото съзнание в Република Северна Македония. И в крайна сметка в момента изцяло топката е полето на Скопие", коментира за "Нашият ден“ журналистът и дългогодишен кореспондент на БНР в Скопие Мартин Минков.
Преговори може и да не започнат поради изключително остра съпротива сред определени влиятелни кръгове в Република Северна Македония, за които приемането на европейското предложение би означавало да се тръгне към ЕС по български условия. "И тогава излизат тези абсолютно невнятни лозунги, ако ще ходим по българските условия за ЕС, защо ни е този съюз? Ако това надделее в общественото съзнание в Република Северна Македония, не съм оптимист за нейната европейска перспектива", допълва Мартин Минков.
Моментното поведение на Република Северна Македония би създало условия тя да се окаже в изолация. Според Мартин Минков това ще даде зелена светлина вероятно за започване на преговори от страна на ЕС с Република Албания и тогава от политиците в Скопие вече ще зависи има ли тази страна перспектива, или няма? Дали политическата класа в Република Северна Македония иска да придвижи своята страна по този европейски път, за който тя твърди, че е стратегическа цел.
Внесеното в парламента становище на правителството, което е позитивно, може би ще бъде гласувано на базата на изключително крехкото мнозинство, с което правителството разполага. Но, от друга страна, това ще изостри реакцията на тези по-екстремно подчертано антибългарски македонистки кръгове, които в лицето на ВМРО – ДПМНЕ имат една-единствена цел. И на базата на сериозните социално-икономическа проблеми в Република Северна Македония да използват това като претекст улицата да свали правителството и и да се стигне до предсрочни избори.
Факт е, че сегашното правителство и президентът на Република Северна Македония подкрепят предложението и осъждат остро екстремистките прояви, на които ще бъдем свидетели и днес.
Едва ли простиращите в Скопие, които крещят нелицеприятни антибългарски лозунги, имат изобщо понятие каква е същността на европейското предложение. Независимо че в някои македонски медии се посочва, че 70% от общественото мнение е против европейското предложение.
Процесът на стопиране на разширяването в посока Западни Балкани, в частност към Македония и Албания, които са на дневен ред, е задържащ фактор. В момента се дава пътна карта за това как те да извървят пет или седем-десетгодишен период, в който те да възприемат европейските ценности и да отговорят на всички критерии, заложени в преговорните глави, и тогава ще станат пълноправни членове. При Сърбия големият проблем е нормализиране на отношенията с Косово. Сръбският президент Вучич отправи открит призив към Северна Македония да приема предложението на ЕС, припомня Мартин Минков.
В тринайстия от началото на годината петък водещите на "И рибар съм, и ловец съм" без излишни суеверия отправят поглед към ловните полета – Асен Масларски от студиото в София, Росен Мирчев от изложението "Природа. Лов. Риболов" в Пловдив, на което ще бъде посветено следващото предаване. Този път можем да чуем: - Отзвук от състезанието на стрелбищен..
Преди осем години Росен Маринов от Горна Оряховица купува заедно със семейството си двете последни оцелели къщи в отдалечена махала на севлиевското село Кръвеник и започва да възстановява както къщите, така и пасищата в района. До къщите се стига трудно, въпреки усилията на Росен да облагороди пътя. През 2022 г. той се установява за постоянно в..
Водещият на предаването и Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg, по следите на европейските и световни събития. "Как тракторът кротко пасеше" – за съдържанието на тридневни запасни пакети за оцеляване в плана на Европейската комисия, или закъде сме без маникюристи, педикюристи и карти за игра? Възходът на европейските крайнодесни партии...
В поредния епизод на рубриката "Разговорът" се срещаме с проф. д-р Алексей Стоев – астроном, спелеолог, преподавател и председател на Българското пещерно дружество. Темата на разговора е историята и проблемите на пещерното движение в България, опазването и паспортизацията на пещерите у нас, както и липсата на Закон за пещерите. Повод за този..
"Екология на душата" е поредния междурелигиозен семинар за младите хора на България. Форумът събра близо 50 участници от 6 религиозни традиции от 13 населени места на България. Той е организиран от сдружение "Мостове" и Национален съвет на религиозните общности в България. Как младите хора, успяват да намерят път към различния, за диалога, за..
"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София...
На кого от политическите играчи за какво може да се вярва в преговорите между Русия и Украйна с посредничеството на САЩ – коментира в "Мрежата"..
"Мозъчната дейност обработва информацията, ако това е сходство с компютърната дейност – да, има такова. Мозъкът – това е неговата функция да обработва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg