Американският юг от средата на миналия век говори на универсалния език на сърцето. Разказва за пътя към човешкото, като смалява размерите на безумното в нас и около нас. Защото, когато изгубим пътя към автентичността си, спираме да слушаме интуицията си, а само тя може да ни върне там, където се случва животът – в самия човек.
Американската драматуржка, сценаристка и актриса Бет Хенли пише "Престъпление на сърцето" в края на 70-те години на миналия век. Още с първата си глътка въздух на сцената пиесата влиза във фокуса на общественото внимание и се превръща в една от най-обсъжданите за времето си. Следват и наградите – "Пулицър", "Тони", дори номинация за "Оскар" за екранизацията, която събира в един филм Джесика Ланг, Сам Шепърд, Даян Кийтън и Сиси Спейсък.
На 12 юли от 19 часа на сцената на Младежкия театър "Николай Бинев" за втора премиерна вечер престъпленията на сърцето ще разказват за себе си и на българската публика. Под режисурата на Стоян Радев в ролята на трите сестри – Мег, Лени и Бейб, отгледани от дядо си и преживели трудностите на живота в малкия град, ще влязат Ярослава Павлова, Рая Пеева и Мила Люцканова. Те си партнират още с Веселина Конакчийска, Кирил Недков и Ахмед Юмер. Заедно разказват семейната история, която припомня на зрителите, че престъпленията на сърцето са престъпленията, към които ни тласка самият живот, и те винаги са за предпочитане пред престъпленията срещу сърцето.
"Мисля, че това е основният повод Стоян Радев да вземе този текст, защото в него става дума за едни човешки действия, които могат да се разгледат от по-мащабна гледна точка, например в социалния им контекст. Всъщност това, което е в основата на текста и го вълнува, е личното измерение на тези проблеми и мотивът да направиш едно нещо, което е дълбоко лично. Затова и се казва "Престъпление на сърцето". В контекста на този свят, в който живеем в момента, в който постоянно се занимаваме с публичното и социалното измерение на проблема – войни, пандемии, политически кризи, всъщност има едно друго нещо, което седи в основата не тези неща, и това е личното. Сърцето, индивидуалното, емоцията, чувствата. Това са нещата, които ни движат, и това според мен мотивира Стоян и той ни предаде тази мотивация на нас", каза в "Артефир" актрисата Мила Люцканова, която пресъздава сърцето на сцената, като оставя своето там.
За ролята си на Бейб и за интуицията, която ръководи човека по пътя му към истината, тя разказва в звуковия файл.
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..
Съюзът на артистите в България обяви номинациите за тазгодишните награди "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Тази година статуетките ще бъдат връчени за 51-ви път. В категорията "Водеща мъжка роля" са номинирани: · Мак Маринов за ролята на Д-р Стокман в "Обществен враг“, Малък градски театър "Зад канала“..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите. Поставял е Шекспир, Молиер, Ибсен, Йовков, Страшимиров. Човек с много лица – на режисьор, поет, драматург, преводач, изследовател, критик, писател на театрални анализи, разкази и портрети на актьори...
За Ваньо Стоилов, кореспондент на в. "24 часа" от Стара Загора, това е трета поредна книга. Този път историите му препращат и към популярното предаване на БНР "Спорт и музика", но и към дейци на културата: ранни спомени за Елисавета Багряна, памет за Маргарита Димитрова, поглед отблизо към Анна Томова-Синтова, Веселина Кацарова, Ваня Цветкова, Емил..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg