Сътрудничеството между БНР и Държавния културен институт към министъра на външните работи е отдавна, а сега връзката става все по-близка. На 12 юли Националното радио и Държавният културен институт формализираха своето сътрудничество в един договор.
Миналата година Държавният културен институт към министъра на външните работи беше приет за пълноправен член на европейската мрежа на културните институти EUNIC (European Union National Institutes for Culture).
За предстоящото стратегическо медийно партньорство в областта на културата, разказва в "Артефир" Снежана Йовева-Димитрова, директор на Държавния културен институт към министъра на външните работи:
"Партньорството ни с БНР е изключително важно, защото то ще даде възможност за популяризиране на нашата дейност и това е естествен ход от годишната ни програма, в която бяхме заложили да разширим нашето взаимодействие. Уверени сме, че не само текущите проекти, но и такива, които са с по-широк мащаб (национален и международен) ще могат да достигат до вашите слушатели, защото реализираме важни международни проекти."
Генералният директор на БНР Милен Митев заяви:
"БНР, като обществена медия, от една страна, има задачата да подкрепя българската култура и изкуство, а от друга, има ангажименти към нашите сънародници в чужбина. И двете неща могат да бъдат изпълнени чрез това партньорство, чрез програмите на Националното радио и присъствието ни в дигиталното пространство, чрез нашите интернет страници, чрез новите ни медийни продукти. Ситуацията, в която работим, с ограничен финансов ресурс, партньорствата ни с другите институции са още по-важни."
БНР ще си партнира с Държавния институт, като подкрепя техните инициативи и реализираме съвместни инициативи с тяхна помощ, да достигаме до общностите ни в чужбина. БНР ще се опита чрез своите програми – чрез журналистите, чрез културните специалисти да направи нещо повече. Как ще помогне за това Държавният културен институт, обяснява Снежана Йовева-Димитрова:
"Държавният културен институт към министъра на външните работи е структура в полза и помощ на българските дипломатически мисии по света и в този смисъл нашите продукти са насочени не единствено и само към нашите сънародници по света, но и към чуждестранната аудитория. Уверена съм, че културните продукти – дали става въпрос за виртуални изложби или филмови презентации, които с наша подкрепа предлагаме на дипломатическите ни мисии да участват в различни европейски и международни филмови фестивали, тези хубави новини ще достигат и до вашите слушатели през чуждоезичните страници на БНР, което е изключителна възможност за нас."
Снежана Йовева-Димитрова даде за пример предстоящия важен проект "Дипломация и изкуство" II част по повод Деня на българската дипломация (19 юли) в Сараево и подчерта, че "когато заедно, с партньори и съмишленици, вървим в посока да популяризираме българските култура, традиции и наследство, имаме резултати и успехи".
Директорът на Държавния културен институт към министъра на външните работи изрази своето очакване за ползотворно взаимодействие от страна на екипа на БНР във връзка с проекта с Дипломатическия институт в Норвегия, подкрепен от Норвежкия фонд, посветен на стратегическо сътрудничество между България и Норвегия в подкрепа на международните ангажименти на България за борба с антисемитизма и опазването на европейското наследство.
Снежана Йовева-Димитрова коментира и предстоящата българо-швейцарска изложба "Видимо и невидимо", която се открива в галерия "Мисията" на 14 юли. Тя сподели и други планове, съвместно с БНР, за изложби и за виртуални музикални поздрави, като даде примери и за предишни, и за предстоящи успешни прояви.
Директорът на Държавния културен институт обобщи: "Културата и изкуството са онзи пристан, който може да ни избави от сивата битност и лошите помисли. В нашите дейности се опитваме да бъдем позитивни. Имаме широка международна дейност, а от 1 година сме членове на Европейската мрежа на културните институти EUNIC. Това е пътят – с партньорство в една посока."
Чуйте целия разговор със Снежана Йовева-Димитрова в звуковия файл.
Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси. В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..
"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg