Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изследвания на освобождаването от ненужното

Сметище за електронни отпадъци в Агбогблоши, Гана, 2014.
Снимка: Agbogbloshie Makerspace Platform

Темата за боклука през изминалите няколко десетилетия присъства все по-често в обществения дебат. Доскоро незабележима част от ритуалите, свързани с поддържането на дома, свободен от ненужното, боклукът днес се оказва проекция на сложни процеси отвъд неговите материални измерения.

Методите за управление на отпадъците често са политизирани и не са лишени от противоречия, а растящото количество боклук, което създаваме, неминуемо изисква преосмисляне на икономическите модели и производствените процеси, които го определят.

Discard Studies е една млада интердисциплинарна област, която условно превеждаме като "изследвания на освобождаването от ненужното". Тя събира изследователи от различни области, които се фокусират върху социалните и културни аспекти, свързани със създаването на и освобождаването от ненужното.

Разговаряме с един от водещите изследователи в тази област – Джош Лепавски, професор в Департамента по география в Memorial University в Нюфаундленд, Канада. Той изследва географията на съвременните отпадъци, като основните теми върху които се фокусира са международната търговия и трафик на електронни отпадъци и от скоро – отпадъците от човешка дейност в космоса. Той е автор на книгата Reassembling Rubbish (2018, MIT Press), а през май тази година, заедно с Макс Либърън, професор в същия департамент в Memorial University, публикуват книгата Discard Studies: Wasting, Systems and Power (2022, MIT Press) ("Изследвания на освобождаването от ненужното: отпадъци, системи и власт").

Българския контекст на проблема обсъдихме с д-р Велислава Петрова – антрополог и главен асистент в катедра "История и теория на културата", чиито изследователски интереси се фокусират върху антропология и културна история на отпадъците в България.

Чуйте разговора на Милена Воденичарова с  д-р Велислава Петрова


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17