Темата за боклука през изминалите няколко десетилетия присъства все по-често в обществения дебат. Доскоро незабележима част от ритуалите, свързани с поддържането на дома, свободен от ненужното, боклукът днес се оказва проекция на сложни процеси отвъд неговите материални измерения.
Методите за управление на отпадъците често са политизирани и не са лишени от противоречия, а растящото количество боклук, което създаваме, неминуемо изисква преосмисляне на икономическите модели и производствените процеси, които го определят.
Discard Studies е една млада интердисциплинарна област, която условно превеждаме като "изследвания на освобождаването от ненужното". Тя събира изследователи от различни области, които се фокусират върху социалните и културни аспекти, свързани със създаването на и освобождаването от ненужното.
Разговаряме с един от водещите изследователи в тази област – Джош Лепавски, професор в Департамента по география в Memorial University в Нюфаундленд, Канада. Той изследва географията на съвременните отпадъци, като основните теми върху които се фокусира са международната търговия и трафик на електронни отпадъци и от скоро – отпадъците от човешка дейност в космоса. Той е автор на книгата Reassembling Rubbish (2018, MIT Press), а през май тази година, заедно с Макс Либърън, професор в същия департамент в Memorial University, публикуват книгата Discard Studies: Wasting, Systems and Power (2022, MIT Press) ("Изследвания на освобождаването от ненужното: отпадъци, системи и власт").
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg