Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Д-р Йорданка Господинова: Как се става победител?

Никой не може да влезе в обувките на другия човек и да извърви неговия път

Тя е родена в Асеновград. Тя е лекар и треньор по здравословно хранене. Става много популярна с програмата за умно отслабване Smart Diet, създадена преди три години. Освен изтъкнат лекар с дългогодишна практика, опитен мениджър в областта на здравеопазването, магистър по социална психология и носител на множество награди за литература, тя е дама с много превъплъщения, но най-новото е може би най-интересно от всички. Изправена пред собственото си притеснително медицинско изследване, тя взема съдбовно решение, което променя завинаги тялото и живота ѝ. Автор на стихосбирките " Южна кръв", "Самодивски клади", "Другата любов", "Огонь любви".

Главен герой в "Нашият ден“ е д-р Йорданка Господинова. Ето какво споделя:

"Все още чувам гласа на моя баща, който казваше: "Твоите дядовци събираха гроздето чак когато падне първият сняг, за да може салкъмите да поемат всичките слънчеви лъчи. От такова грозде се ражда истинското вино. Гъсто, огнено, рубинено и може би аз съм като това вино". И допълва – "Балканска смесица в моите вени дава характерът ми, начинът ми на живот и начинът ми на поведение, отношение с хората. Всеки един ген дава своята характеристика, своята типична проява". 

Лекарското призвание

Малко са хората, които искат да помагат. Може и тук се крие изборът на професия на д-р Йорданка Господинова. "Моята прабаба е била природен лечител в Асеновград. Търсена от много хора. След това майка ми, нейната внучка, е медицинска сестра. И като че ли тази линия върви в поколенията. Естествено беше отношението, въпреки че навремето за дете, което пише стихове, печели награди, беше странно защо избирам медицината", казва тя. 

Умението ментор 

Контактите с хората за много важни. Те учат на толерантност. "Не трябва да си краен в оценките. Трябва да приемаш. Никой не може да влезе в обувките на другия човек и да извърви неговия път. Ако искаш да помогнеш на човека срещу теб, не бива да произнасяш присъди. Не трябва да налагаш мнение", твърди д-р Господинова. 

В живота няма бяло и черно, истината е някъде по средата. Когато разбереш мотивите, нагласата на един човек, кое формулира неговите желания, къде са трудностите и дали те са реални. И дали можеш в разговор с достатъчно ясни доказателства да промениш неговата нагласа, тогава си истински ментор. 

Д-р Йорданка Господинова е създател на специален хранителен режим, който е специален микс от оптимален баланс на въглехидрати, мазнини, белтъчини  при поддържане на хипокалориен режим, но и специално настройване на психиката. "Много важно начинът на хранене  да стане начин на живот. Да намерим такъв режим и такава диета, които с лекота ще спазваме цял живот и това няма да ни тежи. Ако можем да съчетаем здравословния. Най-големият ни враг е нашата психика", казва тя. 


Целия разговор с д-р Йорданка Господинова можете да чуете в звуковия файл.
 
Снимки – личен архив на д-р Йорданка Господинова
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31