Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Емилия Вачева:

Какво знаем или не знаем за змиите?

Снимка: Антон Соколов

Има ли нашествие на змии в големите населени места? Какво да правим при среща с влечугите по време на лятната си почивка или поход в планината? Кои са "опасните" видове, за които трябва да внимаваме, и как да процедираме при ухапвания? 

"Змиите, които се срещат в Европа и в България, не представляват риск за живота на хората. Те просто са част от екосистемата. За нас е странно как те изглеждат, защото нямат крайници. Но същевременно се движат много бързо и са успешни хищници. Може би нашият мозък не ги възприема като нещо естествено", коментира в "Нашият ден" д-р Емилия Вачева от Института по биоразнообразие към БАН.

Змиите обикновено не атакуват, ако не се чувстват застрашени. Повечето сблъсъци се случват, когато змиите се чувстват притиснати или заплашени, или когато хората случайно ги настъпят. "Хората, които живеят в градовете, имат някаква осведоменост за това как трябва да реагираме, че не бива да ги убиваме, че може просто да бъдат прогонени или уловени от някой, който не се притеснява да го направи", допълва д-р Вачева.

Херпетолозите обясняват специфични разлики между отровните и неотровните змии. Някои от разликите, които трябва да се знаят, че неотровните змии имат кръгли зеници, докато отровните – продълговати. "В градска среда най-често могат да бъдат видени водните змии или смокообразни, като те са абсолютно безобидни за хората", казва д-р Вачева.

Пепелянката и усойницата са видовете, които можем да срещнем в планината. Те имат характерна шарка на гърба, която минава през цялото тяло. В допълнение този вид змии са къси с дължина около 1 метър. При ухапване от отровна змия трябва задължително да се потърси медицинска помощ.

Малките деца не се плашат от змиите, те ги възприемат като другите животни. Обикновено подхождат много по-мъдро към тях. “В момента провеждаме едно такова обучение на деца в село Влахи. При всички деца реакцията е на огромен интерес, нулев страх“, споделя д-р Вачева.

Целия разговор с д-р Емилия Вачева можете да чуете в звуковия файл.

Анкетата на редактора Валери Леков можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..

публикувано на 18.07.25 в 10:53