Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Красимира Буцева получи Наградата за съвременно изкуство БАЗА 2022

4
Красимира Буцева
Снимка: СГХГ

В Софийската градска художествена галерия при изключително голям интерес бе открита изложба на номинираните художници за Наградата за съвременно изкуство БАЗА 2022 година. Знаменателна е и една дата – навършват се 15 години от учредяването на тази Международна мрежа за млади художници за България, като част от една "устойчива програма за културен обмен между САЩ и Централна и Източна Европа".

Аарон Рот

Номинираните художници за това престижно отличие са седем – ето техните имена – Аарон Рот, Красимира Буцева, Ларс Нордби, Петър Чиновски, София Грънчарова, Харита Асумани и Явор Костадинов. Ето и някои носители на БАЗА през тези 15 години – Рада Букова, Самуил Стоянов, Зоран Георгиев, Викенти Комитски, а миналата година получи отличието Марта Джурина.

Харита Асумани

Дошли от всички краища на света – Лос Анджелис или Вишеград, Лондон или Белгия – и сега работещи повече у нас, тези млади автори – чрез живопис, обекти и инсталации, видео – дават една представителна извадка за съвременното младо поколение артисти. Както обикновено, международно жури преценява качествата на показаните произведения.

София Грънчарова

Тазгодишният носител на Наградата за съвременно изкуство БАЗА получи художничката Красимира Буцева, която живее между Лондон и София, и изследва в случая политическото насилие, травматичната памет, официалната и неофициална история във връзка с източноевропейския комунизъм.

Кой е носителят на отличието в това издание на БАЗА, пръв за "Артефир" представи Радослав Механджийски, член на международното жури.

Красимира Буцева (р. 1994) е визуален артист, писател и преподавател, която живее между Лондон и София. Тя преподава в Лондонския колеж по комуникации към Университета по изкуствата в Лондон. В работата си Буцева изследва политическото насилие, травматичната памет, официалната и неофициалната история във връзка с източноевропейския комунизъм, като работи с фотография, видео, инсталация и звук. Тя е един от основателите на Revolv Collective;  редактор е на списание EEP, което се фокусира върху съвременната фотография от Източна Европа. През 2021 e стипендиант в Akademie Schloss Solitude в Щутгарт, Германия.

Снимки – СГХГ
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50