"Събота сутрин в…" ви води в малките населени места в страната ни и ви показва живота там такъв, какъвто е. И ви среща с обикновените и отрудени хора, които далеч от шума и суетата на големия град, са запазили своята доброта, съхранили са и предават на следващите поколения традициите и обичайте на своето родно място. Хора, които знаят как се гради черква и училище.
На едно такова място екипът на предаването ви води и днес. То се казва Дражево и се намира в община Тунджа, в Ямболска област. Неговата история е започнала от древността. За това свидетелстват оскъдните останки – фрагменти от керамични съдове от антично тракийско селище, които са открити западно от днешното село, което е сгушено в полите на Зайчи връх – последното възвишение на Средна гора.
За пръв път селото се споменава през 1666 г. под името Охадъ. След 1878 г. населението на селото се увеличава със значителен брой бежанци от Одринска Тракия. А в архива на д-р Табаков от град Сливен е отбелязано, че през 30-те години на ХХ век в селото има 104 сгради и 461 жители. От 1950 година селото носи името Дражево – на името на Георги Дражев, председател на Ямболския революционен комитет по време на Априлското въстание.
В сградата на читалището се срещам с председателите на читалището Тодорка Фотева и пенсионерския клуб – Желязка Плочева, с читалищния секретар Маринка Митева, с Андон Минчев, Диньо Динев и самодейци от фолклорната група - Желязка Паскова, Руска Радева, Донка Папудова и Мария Тенева, които разказват за историята и настоящето на населеното място, за читалището, клуба на пенсионера, черквата, поминъка, младите хора, делниците и празниците.
Още за селото и неговите жители – в звуковите файлове.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg