"Събота сутрин в…" ви води в малките населени места в страната ни и ви показва живота там такъв, какъвто е. И ви среща с обикновените и отрудени хора, които далеч от шума и суетата на големия град, са запазили своята доброта, съхранили са и предават на следващите поколения традициите и обичайте на своето родно място. Хора, които знаят как се гради черква и училище.
На едно такова място екипът на предаването ви води и днес. То се казва Дражево и се намира в община Тунджа, в Ямболска област. Неговата история е започнала от древността. За това свидетелстват оскъдните останки – фрагменти от керамични съдове от антично тракийско селище, които са открити западно от днешното село, което е сгушено в полите на Зайчи връх – последното възвишение на Средна гора.
За пръв път селото се споменава през 1666 г. под името Охадъ. След 1878 г. населението на селото се увеличава със значителен брой бежанци от Одринска Тракия. А в архива на д-р Табаков от град Сливен е отбелязано, че през 30-те години на ХХ век в селото има 104 сгради и 461 жители. От 1950 година селото носи името Дражево – на името на Георги Дражев, председател на Ямболския революционен комитет по време на Априлското въстание.
В сградата на читалището се срещам с председателите на читалището Тодорка Фотева и пенсионерския клуб – Желязка Плочева, с читалищния секретар Маринка Митева, с Андон Минчев, Диньо Динев и самодейци от фолклорната група - Желязка Паскова, Руска Радева, Донка Папудова и Мария Тенева, които разказват за историята и настоящето на населеното място, за читалището, клуба на пенсионера, черквата, поминъка, младите хора, делниците и празниците.
Още за селото и неговите жители – в звуковите файлове.
След световния успех на романа "История на пчелите", норвежката писателка Мая Люнде продължава своето екологично писателско пътешествие с втората част от четирилогията си – "Краят на океана". Този нов роман е не просто художествена творба, а силно емоционален и въздействащ разказ за едно от най-острите предизвикателства на нашето време – глобалният..
В залата за временни изложби "Колю Фичето" на Исторически музей – Дряново, този петък, 2 май, ще бъде открита изложбата "Иван Койчев: човекът, художникът, учителят (1905–1976)" . Събитието, което ще започне в 17:30 часа, е посветено на 120 години от рождението на видния художник, педагог и общественик, оставил значим отпечатък в културния живот на..
В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше гастроентерологът д-р Николай Цонев, който предостави ценна информация относно функцията, заболяванията и начините за поддържане на този жизненоважен орган. Според д-р Цонев черният дроб е..
В предаването Lege Artis гостува изпълнителният директор на МБАЛ “Рахила Ангелова” – гр. Перник, Емил Ненков, който сподели актуална информация относно състоянието и бъдещето на АГ отделението в болницата, както и предизвикателствата, пред които е изправено лечебното заведение. Кметът на Перник с временно решение на кризата в родилното..
Специалистите по здравни грижи желаят да станат договорен партньор на здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) настоява за сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ...
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
В деня, в който Общото събрание на съдиите във Върховния административен съд ще обсъжда ограничаването или yтвъpждаването на пpaвoтo нa гpaждaнитe нa..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg