Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Улицата на Юлия Дивизиева

Добра динамика, забавен разказ и реабилитация на сагата като модерна форма на разказване. С това впечатлява "Улица с нечетни номера" – новият роман на Юлия Дивизиева. В книгата са събрани историите на различни хора. Идеята се е родила преди 20 години. Ето какво споделя писателката в "Артефир":

Коя е тази улица

"Не бих искала да я издавам. Тази улица е реална, в центъра на София е, в романа е наречена "Сълзица". Все още живеят потомците на моите герои, а някои от тях в повествованието са с истинските си имена. Аз съм изчакала достатъчно дълго, даже много се чудех дали да пиша тази книга, но като ни затвори пандемията, тя сама дойде. Да, това е сага."

Кога е момент за роман и кога за разказ

"Едва ли някой може да отговори на такъв въпрос, то е вътрешен усет. Когато имаш историята, ако можеш да я разкажеш в разказ, е добре. Защото да се пише разказ е трудно. Ако съумееш да изведеш мисълта си, е чудесно. 

Това, че се вглеждам в детайла, дори да не е обемно нещото, което съм написала, разказ, повест (в “Двайсет и пети кадър” има и повести). Просто трябва да ги оставя тези герои да дишат, да се движат. Нищо не съм открила в тези книги. Всичко, което е вътре, то е около нас. Вероятно имам силно развита наблюдателност – аз обичам да наблюдавам хората и да ги слушам."

Финалът е ведър, но не е хепиенд. Юлия Дивизиева се шегува, че тази улица с нечетни номера е най-добре да си намери пътя, защото тя е и задънена...

Писателката хвърли светлина върху предстоящата си книга с разкази и с "неща от неопределим жанр", която вече е внесена за печат, и се казва "Ключ за синя врата".

Чуйте цялото интервю от звуковия файл.

Юлия Дивизиева е български поет и писател. Родена е в гр. Доспат. Живее в София. Завършила е библиография и кинопедагогика. Работи като редактор и рецензент. Пише поезия и проза. Автор е на книгите: “Кукувича прежда” – разкази (2015) “Полутон, полусянка” – поезия (2016) “Двайсет и пети кадър” – повести и разкази (2017) “И малките неща” – поезия (2018); “Ана от острова” – роман (2019) “Хора, птици и ангели” – разкази (2020) – издадени от издателство „Факел”. И книгата за деца "Заза и Фин" (2020) на ИК "Знаци". Публикувала е в различни електронни и печатни издания. Има участие в сборници и алманаси. Член е на СБП и на Лигата на писателите в САЩ и по света.

Публикувала е в различни електронни и печатни издания – "Знаци”, "Антимовски хан”, "Културна палитра”, "Любослов”, "Съвременник” и др. Участва в сборниците "Пощенска кутия за приказки", "Сбогом, нощ” и в алманах, посветен на писателя Атанас Липчев. Има преводи на английски и сръбски. 

Снимки – БНР, Изд. "Факел", личен архив

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46