Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории в ефира: Емил Вълев

Митичната софийска дарк уейв група "Виолетов генерал“ представя нов албум

Историята на "Виолетов генерал" между 2 албума с разлика 30 години

Емил Вълев
Снимка: Стефани Ангелова

30 години по-късно за музиката на "Виолетов генерал" в "Нашият ден" разказва Емил Вълев, основател на групата.  Независимо от този дълъг период е видно, че музиката е съхранила и носи подривната си сила и днес. Ако направим сравнение, виждаме колко адекватни за 90-те на XX век са "Виолетов генерал" и колко съвременно звучат днес. 

Периодът 1989-1994 е много активен за групата, когато за пет години реализира над 50 самостоятелни концерта, турнета в Словакия и в Австрия. В този период излизат 3 албума и една сборна компилация. А през 1994 г. "Виолетов генерал" се разпада. 

"Причина за тази голяма пауза е, че започнах да се занимавам след третия албум на "Виолетов генерал“ с експериментална музика и това много ме увлече. Започнах да издавам солови албуми с по-абстрактни неща", споделя Емил Вълев. 

От дистанцията на времето музикантът твърди, че "BG dark wave, който беше през 80-те и 90-те години, беше мимолетен и не беше много силен“. И допълва, че стилово се връща към тези години, още повече, че в момента има интерес на тези стилове в световен план. Има интерес към тези години в Източния блок от страна на западните продуценти и издатели. Дори сега издава плоча в Холандия.

Мария Мира Христова и Емил Вълев

"Времето и личността“ е най-новият проект за реализиране и промотиране на сингъл за нов аудиоалбум "Безименни улици" на група "Виолетов генерал“. Като стилово съдържание албумът може да бъде определен като микс от синтпоп, електро, колд уейв, пост-пънк и рок. 

"Не намирам албума да е мрачен и тежък, по-скоро това е начин на използване на изразни средства. Но това е въпрос и на навик – кой какво слуша. Ако човек слуша по-лека музика, този албум ще му се види тежък. Въпрос на контрасти и сравнения", казва Емил Вълев. Той допълва, че в момента работи със Сибила Серафим. Тя е актриса, която се интересува от музика. Помага им Магда Сталева.  

Цялата история на Емил Вълев можете да чуете в звуковия файл. 

Емил Вълев е роден през 1957 г. в София. От малък се занимава с музика и изобразително изкуство. През 1986 г. завършва живопис в академия "Боз-Ар" в Париж. През 1989 г. заедно с Евгени Генчев-Джули основава легендарната дарк уейв група "Виолетов генерал".

Имат издадени три албума. Групата се разпада през 1994-та, а Вълев започва нов проект "Охолен живот". Развитието му като авангарден музикант върви паралелно с работата му като художник. Автор е на множество самостоятелни изложби.

Снимки – БНР и личен архив
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антология разкрива живота на средновековните хора

Антологията "Животът през Средновековието" беше представена от проф. Цочо Бояджиев, проф. Олег Георгиев и Тони Николов, а журналистът Ангел Иванов прочете откъси.  В сборника се срещаме със "забележителна галерия от теми и автори, сред които св. Тома от Аквино, папа Григорий Велики, св. Бонавентура и др". Преводачи са Евгения Панчева, Ирена..

публикувано на 28.11.24 в 16:22

Лица от Кавала

"Започнах да правя тези фотографии в личното време на града – в затишието. Преди Коледните празници, веднага след Нова година, до началото на летния сезон. Последните няколко портрета направих в меката есен, когато всички си отдъхнахме от горещото лято на 2024 година. Изложбата става сега през ноември. Тя е предназначена за очите и сърцата на хората,..

публикувано на 28.11.24 в 16:10

Юн Фосе – драматургът, който предусеща бъдещето

Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..

публикувано на 28.11.24 в 13:05

Софийският международен литературен фестивал – поле за среща със световни писатели

От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК.  Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..

публикувано на 28.11.24 в 11:10

Преподавателят и Принцът: Нишкови за фотографията – като страст и професия

В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..

публикувано на 28.11.24 в 09:46