Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диляна Николова – единствената българка-участник на Фестивала на изкуствата във Фрум

Снимка: Ангелина Грозева

Единствената българска, участвала на ежегоден голям фестивал на изкуствата – в град Фрум, Южна Англия, е художничката и писателка – Диляна Николова. Във форума се включват художници от различни сфери, като творбите им са изложени рамките на 10 дни. Целта е да представи художници в техните ателиета и това, което е най-значимо за авторите през годините на тяхната работа. Диляна Николова участва със своите философски рисунки с техниката на акрил и живопис. Отличителна черта в творчеството на Диляна е, че тя не търси в карикатурата решение на битовите и злободневни проблеми на ежедневието, а я превръща във философска рисунка, споделя Диляна Николова:

"Участвам вече 8-а година. Получава се нещо като традиция, има един много ползотворен обмен. Самият фестивал се казва "Open Art". Най-ценен е контактът с посетителите, които се интересуват от различни детайли. Някои хора наистина идват всяка година. Философските рисунки са характерни с това, което вълнува всеки един човек, независимо от неговия социален статус и положение, вечните въпроси – кой съм аз и какво правя с живота си, това непрестанно търсене, което има всеки от нас, извървяването на пътя – там е смисълът, в самото му вървене. Представям малкия, изнемощелия, страдащия човек."

Градът Фрум е много живописен, известен с традиция в сферата на изкуствата, с много ателиета. Фестивалът е от най-големите събития през лятото. Важна е и близостта му с Гластънбъри. Там се организира един от най-големите музикални фестивали в света. 

Творческият път на Диляна започва рано – още със завършване на гимназията открива своя първа самостоятелна изложба и същата година е удостоена с наградата "Най-добра жена карикатурист". Дълго време живее и твори в Англия. Като писател, наскоро издаде и сборник с разкази – "Облаците се разотиват последни". Диляна е автор и на няколко сценария за анимационни и документални филми. Предстоят две изложби в края на месец август в Солсбъри и още една през септември.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56