За традициите в музикалната култура на град Варна, за съхранението и предаването им в едно варненско семейство – разказват двама потомствени цигулари. На сцената на Главния герой в ефира на "Нашият ден" застават двама варненски музиканти с международна известност, уважавани цигулари и педагози – Яна Бурова и Димитър Буров. В момента и двамата известни музиканти живеят със семействата си в Англия, но винаги намират време през лятото да посетят Варна.
Тяхната майка – Грета Бурова, е една от най-уважаваните цигулкови преподаватели във Варна. Именно тя дава старт на музикалното обучение на двете си деца, които от ранна детска възраст изучават тайните на цигулковото изпълнение.
"Първият ми досег с цигулката беше, когато съм била на пет години. Имам спомени как майка ми правеше всичко на игра и след това ме запозна с г-жа Широпова, при която аз започнах обучението си, която беше страхотен преподавател", споделя Яна Бурова и допълва, че винаги е имала време за игра, но е трябвало да се упражнява.
За първия досег до цигулката, за щастливото детство и за спомените разказва Димитър Буров. "Нещата винаги си били в някакъв баланс, но имаше от време на време конфликт между това колко трябва да стоиш вкъщи и колко да се упражняваш и да свириш, а твоите приятели играят. Щастлив съм, че продължихме в това поприще и че след това животът ни се разви по интересен начин със заминаването в Лондон."
И двамата музиканти са ученици на известния цигулар и музикален педагог Ифра Нийман. Може би това е решаващият момент за кариерата и на двамата цигулари. През 1988 г. Димитър Буров получава пълна стипендия от Британския съвет, за да продължи музикалното си образование в Гилдхол Скул – Лондон, в класа на известния музикален педагог.
Ето какво разказва той: "Ифра Нийман беше изключителен педагог и цигулар, който беше поканен в България чрез Минчо Минчев, който е неговият първи ученик от България. И след това той установи едни майсторски класове, които се провеждаха през година, идваше в България и беше уредил една стипендия от Британския съвет, даряваше я на цигулар, бъдещ негов ученик, който той смяташе, че ще просперира".
През 1998 г. Яна Бурова завършва бакалавърската си степен в известното училище за музика и драма "Гилдхол“ при световноизвестния професор. "Първите две години бяха много труден период на адаптация, заради езика и всичко останало, и съм безкрайно благодарна, че този шанс ми се отдаде“, казва тя.
Минчо Минчев е първият български цигулар, който проправя път за българските музиканти пред този именит педагог. "Той беше първият цигулар, който учи и завърши при него. Той имаше погледа в бъдещето да прецени колко ценен един такъв педагог би бил за България", допълва Димитър Буров. Мичо Димитров, Кеворк Мардиросян, Ваня Миланова и Васко Василев са част от учениците на именития музикален педагог Ифра Нийман.
За разликите да си музикант в България и в чужбина
Няма разлика дали си музикант в България, дали си музикант в Англия, дали си музикант в Америка. "Да си музикант за всеки е нещо много лично. Персонално за мен да си музикант означава да изразяваш себе си по един малко по-особен начин чрез музиката, т.е. да не я използваш вербално, а да използваш други средства, за да можеш комуникираш с другите хора, какво усещаш като твоя реалност", твърди Яна Бурова.
А брат й Димитър допълва: "Това, което правим, обединява, дава ни поле да се изразим по един начин, който няма значение в коя част на света си. Чувството на необходимост да изразяваш нещо, да комуникираш по някакъв друг начин става с класическата музика и е нещо много ценно".
Димитър Буров имаше майсторски клас в рамките на Международния музикален фестивал "Варненско лято“ 2022.
На 30 юли от 19.00 часа в Градската художествена галерия на Варна цигуларката Яна Бурова и пианистката Сибила Константинова ще изпълнят три сонати за цигулка и пиано от композиторите Бетовен, Бодуров и Бабаджанян.
Двете инструменталистки търсят творби на композитори, по-малко познати на българската публика, каквато е сонатата за цигулка и пиано от Арно Бабаджанян. Тя е композирана през 1959 г. и е посветена на Дмитрий Шостакович. Избрали са тази творба заради музикалната палитра, през която преминава арменският композитор и която е предизвикателство за изпълнителите. Това ще е първото изпълнение в България на сонатата. Премиера ще бъде и изпълнението на сонатата за цигулка и пиано на Димитър Бодуров.
Тя е написана през 2012, но версията за цигулка и пиано е специално адаптирана за този дует. Базирана е върху фолклорен лайтмотив, който от игрив танц се трансформира в сериозен диалог, после в ламент и накрая отново в танц.
Целия разговор с цигуларите Димитър Буров и неговата сестра Яна Бурова можете да чуете в звуковия файл.
* Яна Бурова започва обучението си по цигулка на 5 годишна възраст при Снежина Фурнаджиева след което постъпва в музикалното училище „Добри Христов“ във Варна, където учи под ръководството на Румяна Колева. През годините на обучението си Яна печели много награди на много авторитетни музикални конкурси. През 1998 г. цигуларката е приета в известното училище за музика и драма „Гилдхол“ и учи при световноизвестния професор Ифра Нийман. През 2004 г. е приета магистратура и завършва с отличие при виртуоза Васко Василев в TrinityCollegeofmusic. През същата година печели първа награда за най-добро изпълнение на концерт от класически композитор. Участвала е в майсторски класове на проф.Минчо Минчев, Ваня Миланова, Максим Венгеров. Яна Бурова изнася концерти в България, Германия и Англия като солист и камерен музикант в най-престижните зали, като StMarin-in-theField, ChelmsfordCathedral, KingsPlace,St. JamesPiccadilly, ImperialCollage. През 2013 г. дебютира на сцената на световноизвестната камерна зала WigmoreHall. Свири заедно с Чилингириян квартет и Людмил Ангелов на BulgarianCultureFestival. През 2006 г. излиза неин компактдиск с произведения от български композитори.
* Димитър Буров завършва Музикалното училище в родния си град, а след това Националната музикална академия в София. Още докато учи той се явява на конкурси и печели международни награди. получава пълна стипендия от Британския Съвет, за да продължи музикалното си образование в Гилдхол Скул – Лондон, в класа на известния цигулар и музикален педагог Ифра Нийман, което завършва през 1991 г. Две години по-късно получава магистърска степен и специализира камерна музика с Дейвид Такено и Ерик Грумберг. Димитър Буров развива успешна кариера като преподавател, изпълнител, цигулар и виолист. Следва интензивна международна кариера като концертиращ артист. Участва като солист и камерен музикант в редица фестивали в Англия и успешно партнира с камерни състави като "Chilingirian", "Carducci", "Tippett Quartets", "London Mozart Trio", "Molto Musica Ensemble", "St Martin in the Fields" и други. Той свири в престижните зали Wigmore Hall, Kings Place, St John Smiths’s Square.
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..
В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..
В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков. Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..
На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..
Има една отдаденост, която е повече от изпълнение на задълженията, една енергия – особено в ден като днешния, по-голяма всеотдайност, с която един мениджър (или един оперен режисьор) изпълнява задълженията си. "Опера на площада", "Музи над водата", "Опера в парка", "Опера на върховете"... Как нещата се превръщат в мисия? Акад. Пламен Карталов ,..
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в..
От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал . Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община..
Галерия "Астри" по неписана традиция представя новата изложба на художника Евгени Колев. Тя е назована лаконично "Живопис" и съдържа 21 картини, подредени..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg