Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архитектурното наследство на Варна – какво можем да видим в града?

Снимка: БНР

Богато е архитектурното наследство на Морската столица на България - Варна. Плеяда талантливи архитекти са оставили отпечатъка си при проектирането на обществени и жилищни сгради, които до ден днешен са градски забележителности и със своите архитектурни достойнства придават своя собствен и неповторим аристократичен дух на централната градска част на Варна.

Независимо дали става дума за обществено здание или частен дом, всяка сграда посвоему е разказвач на любопитна история.

Варна, Морска градина

“Щастие и привилегия е да живееш в град като Варна“, казва в “Нашият ден“ Християн Облаков, изследовател на архитектурното наследство на град Варна и допълва:

“Наследството, с което разполага нашият град е голямо. Има не малко хора в града, които имат искрен интерес към тази тема. Има доста хора, които се интересуват живо от тази  тема.

Лично имам засилен интерес към творчеството на едни от архитектите от години. Арх. Дабко Дабков ми е много интересен. Една част от сградите са били обекти на по-засилено проучване, повече търсения – всички са изключително красиви. Негова е сградата на аквариума във Варна, която е изключително красива.  Могат да бъдат дадени и много други примери.

Не по-малко интересно ми е творчеството на арх. Стефан Венедикт Попов. Други техни колеги, които са работили по това време, са оставили в наследство на поколенията изключително интересни сгради.“

Бившата сграда на Радио Варна, домът на сем. Бакърджиеви. Известна е още като Малкия дворец.

Сградата на Радио Варна

“Тя е един изключително добър пример на архитектурата от края на XIX в. от 1893 г.  Сградата продължава да впечатлява и днес минувачите, които стигат до този част на морската градина“, разказва още Облаков. 


Чуйте пълния разговор в звуковия файл. 

Снимки: БНР


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47