Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Панайотова: В Кения работехме, все едно че правим спектакли за Бродуей

Снимка: ГХГ - Пловдив

Елена Панайотова и Атанас КъневПрофесионалният фотограф Атанас Кънев и театралната режисьорка Елена Панайотова подреждат в Пловдив своята съвместна фотоизложба "Далеч от Африка". В над 150 фотографии изложбата представя програмата "Артисти за деца", ръководена от Елена Панайотова в продължение на няколко години в Кения, а преди това и в България (2002 - 2017 г.).

През 2016 година програмата е сред осемте проекта от общо 1800 от цял свят, подкрепени от ЮНЕСКО за допринасяне за културно разнообразие в света.

"Аз преживях всичко отново с тази селекция на хиляди снимки. Това не са просто сафари снимки или красивата Кения, а е вътре животът на хората, на нашите приятели – на децата, с които сме работили години наред.

Това не беше терапевтична работа – тя има такъв ефект, но трябва да кажем, че това беше работа на артисти, затова нарекох програмата "Артисти за деца", които създаваха истинско изкуство с тези деца – с костюми, с кукли... Ние работехме, все едно че правим спектакли за Бродуей.


След като това е свършено в толкова далечна Кения, може би по някакъв начин споделянето на този проект в България ще вдъхнови. Да вдъхнови и да направи диалог с артисти, с държавни институции как това да бъде вкарано в образованието. Защото 15 години е много дълъг период от време – това е почти половината от активния ми живот, и наистина през опита мога да кажа, че това наистина има дългосрочен ефект. И дай боже, тази изложба да спомогне да се приоритизира навлизането на изкуството в образованието в България", сподели Елена Панайотова в "Артефир".

Осъществяването на изложбата "Далеч от Африка" е финансирано от Националния фонд "Култура" по програма "Социално ангажирани изкуства".

Експозицията може да бъде видяна от 3 до 23 август в Градската художествена галерия на Пловдив.

Снимки: ГХГ - Пловдив, Петър Пешев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55