Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истината – що е то

За политическите сили, които падат от власт, истината е, че ги събаря "задкулисието" и "мафията", каквото и да значи това. За политическите сили в опозиция истината е, че управляват некадърници. После местата се сменят, а тези истини си остават.

"Истината е голям баир – на един солук не можеш я въззе". Така казваше покойният писател Никола Радев, цитирайки стара поговорка.

Що е истина, как се обръщат интерпретациите ѝ според моментната политическа полза или индивидуалния капацитет на отделния човек. Откъде идват фразите "Що е истина?", "Прекрасно, но що е отечество?". Дали Пилат Понтийски, или Гео Милев са им автори? 

Разсъждения върху понятието "истина" и върху крилатите фрази от древността и наши дни заедно с преводачката на книгата на философа Владета Янкович за крилатите фрази от миналото – "Мъдрости от античността" – Валентина Седефчева, с професор Ивайло Христов, преподавател в УНСС, издал "Човекът, който доведе Господ на Земята" – за Никола Радев, и с публициста и писателя Иво Беров.

Беров смята, че човечеството все пак подлежи на усъвършенстване, ала истината е повече там, където има измерители, тоест – при точните науки. Валентина Седефчена разказва откъде са фразите "Платон ми е скъп, но истината ми е по-скъпа", и "Що е истина". Ивайло Христов припомня вродената мъдрост на покойния Никола Радев и вярата му в истинските човешки добродетели.

Чуйте предаването от звуковия файл.



По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Попов, Светлозар Желев, Владимир Полеганов

Антиутопията в XXI век – наръчник или предупреждение

Как четем утопии и антиутопии през XXI век – като наръчници или като предупреждения? Към какво бъдеще ни води човешкото въображение? Гости в "Нашият ден" са Александър Попов и Владимир Полеганов –  познавачи на фантастичния жанр, които вече 10 години водят курс по четене на научна фантастика в Софийския университет, в рамките на който всяка..

публикувано на 17.07.25 в 10:08
Радослав Бимбалов

Свидетели сме на окончателно приключила съдебна реформа, само че от диктатурен тип

Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и предприемач.  "Усещането за цикличност е много отчайващо, защото всеки път излизаш срещу едно и също зло, което е готово да те довърши. Сега е по-различно обаче, защото сме свидетели на..

публикувано на 17.07.25 в 09:34
Доброволци гасят горски пожар

Над 90% от горските пожари у нас са причинени от човешка намеса

Изследване на WWF-България за периода 2010-2024 доказва, че над 90% от пожарите у нас възникват след преднамерена човешка намеса или поради небрежност През последните години горските пожари в България стават все по-чести, по-интензивни и засягат все по-големи територии, включително и защитени зони. Мащабите на пожарите и щетите, които те нанасят..

публикувано на 17.07.25 в 09:30
Д-р Неделчо Тотев

Д-р Неделчо Тотев: Трябва да бъде вкаран реализъм в преговорите за КТД

Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..

публикувано на 16.07.25 в 13:47

Стандарт е категорично необходим във всяка една медицинска специалност

Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..

публикувано на 16.07.25 в 12:46