Романът "Годината на нашата любов“ на една от най-влиятелните италиански авторки – Катерина Бонвичини, е една необикновена история за приятелство и любов. Този богат, вдъхновяващ роман проследява историята на съвременна Италия, от 1975 до 2013 година, през съдбата на двама души от различни обществени прослойки. Това са героите – Валерио и Оливия, които израстат заедно в разкошната вила на семейство Морганти в Болония, стават неразделни приятели, въпреки че идват от много различни светове: Оливия, дъщерята на Морганти, е наследница на голямо индустриално богатство, докато Валерио е син на техните градинар и камериерка. Встрани от опасностите, бушуващи в нестабилната Италия през 70-те години на миналия век, двамата споделят първата си невинна целувка на пет години, което предвещава началото на дълга връзка, продължила десетилетия, споделя преводачката на книгата – Ваня Георгиева:
"Съдбите на героите се преплитат, защото първоначално живеят под един и същи покрив, но после пътищата им се разделят. На фона на един период, богат на исторически и политически събития, се развива и тази история. Героите са подбрани много сполучливо. Италия преживява големи трагедии в тези периоди. Това са едни така наречени "оловни години", защото Италия преживява големи трагедии, загиват много хора. Най-големият атентат е в Болоня.
Двамата герои произхождат от две коренно различни семейства, но въпреки всичко тези две деца си играят заедно и тяхната детска привързаност, се превръща в една много чиста и истинска любов като чувство, но за съжаление тя е невъзможна, както повечето ни познати любовни истории. Дават си първата целувка на 5 години, но малко след това си дават и първото "сбогом". Преживяват много тежко раздялата си. Повратна година е 2011 година, когато семейството на Оливия преживява трагедия, семейството запада. Валерио се връща във вилата, в която е израснал, в друга роля, но изплуват всичките му спомени. Всичко му минава през главата. Започва да обича Оливия по нов начин, сякаш той осъзнава, че никога не може да бъде с нея, но винаги ще я обича."
Книгата "Годината на нашата любов" съчетава исторически факти и фикция. Романът проследява историята на съвременна Италия, от 1975 до 2013 година. Сюжетът е разделен на 5 части, които са хронологично подредени. Това е една история и за израстването – за успеха на едно момче от работническата класа до върховете на неговото развитие в бизнеса. Една фраза от финала на книгата гласи "Има периоди от живота на всеки човек, които не могат да бъдат заличени от съзнанието му. Точно тази година… точно тези месеци… точно тези места… вече знаеш, че ще ги носиш винаги в паметта си".
Писателката Катерина Бонвичини е определяна като най-значимите автори на Италия, пише с хумор, остроумие и деликатност. Тя разделя времето си между Рим и Милано. Има диплома по модерна литература от университета в Болоня. За романа си L'equilibrio degli squali (2008) печели Premio Rapallo, Premio Fregene и Premio Frignano в Италия и Grand Prix de l'Héroïne Madame Figaro във Франция. Следват книгите Il sorriso lento (2010), "Годината на нашата любов" (2014), Tutte le donne di (2016) и Fancy Red (2018), които са преведени в няколко страни и я нареждат сред най-значимите съвременни автори в Италия.
Откри се изложба на Станимир Желев. В нея художникът представя живописни творби. Поводът за експозицията е 60-годишнината на твореца. Кураторът на експозицията Филип Зидаров коментира в "Артефир", че авторът се занимава с вътрешното, със себеизследването, със самопознанието чрез изкуството. Ценното в работите на Желев, че те нито задават въпроси,..
Хип-хоп фенове, пригответе се! Голямата зала на столичния клуб Mixtape 5 ще се превърне в епицентър на черните ритми този петък, 31 януари. 11 години след първия си десант в България, Dope D.O.D. – Duo Оf Darkness, се завръщат с бомбения си саунд . Нищо не е толкова съвършено, колкото идеята да се държиш за полата на традицията, но и да я..
В рубриката "Културен код" на Terra Култура разговаряме с преводачката Гергана Гълъбова за предизвикателствата, свързани с превода на две значими книги – биографичния роман "Леонора" от Елена Понятовска и сюрреалистичния роман "Слуховият рог" от самата Леонора Карингтън. Леонора Карингтън – артистичен и културен феномен Гергана Гълъбова споделя, че..
В "Terra Култура" отправяме поглед към многоизмерното съществуване и портретите на светлината с художничката Добромира Димитрова . Нейната изложба с живопис "Портали към обновление" може да бъде видяна в галерия "Сердика" до 1 февруари. Димитрова запознава слушателите с ключа към нейните "Портали на обновление" – природата. За..
Спомените и реалността на "Дионисиеви мистерии" , които оживяват в платната на маестро Васил Петров – разговор с художника и с галеристката Краси Алексиева . Изложбата може да бъде видяна до 10 февруари в галерия "Възраждане" , разположена в Стария град на Пловдив. На телефонната линия на "Terra Култура" Васил Петров споделя своите..
Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има..
Антикорупционният фонд ( АКФ) излезе с ново разследване , в което разкрива "скандални назначения на политически свързани лица в "Булгартрансгаз"...
Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg