"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата от 18 до 24 юли. Ето и някои от акцентите в предаването от 24 юли.
Танцовият филм "Жената, която уши знамето" изследва идеята за жените като протагонисти в обществото и в историята през призмата на модата и съвременния танц. Танцовият филм на режисьорката и хореографка Стефани Ханджийска е заснет в Лондон с международен екип от България, Великобритания, Италия, Германия, Полша и Сингапур. Участничките в проекта са 11 студентки втора и трета година в Trinity Laban Dance консерваторията в Лондон. Лентата е заснета и хореографирана в рамките на резидентската програма на Studio Wayne McGregor в Лондон, в студиото на едноименният хореограф. Екипът изследва историята на 11 българки, които са значими за българската история и разглежда тяхната история отвъд познатото. Сред личностите са Елисавета Багряна, Кера Тамара, Людмила Живкова, Еленa Каравелова, Райна Касабова, Ванга, Адриана Будевска, Елена Обретенова.
От 12 юли до 31 август в Културно-образователен център за съвременно изкуство и Библиотека, Бургас, ще бъде експонирана изложбата "Опасна красота". Социално и политически критичната селекция от жени творци включва имената на световноизвестни авторки като Марина Абрамович, Айдан Салакова, Габриела фон Хабсбург, Боряна Петрова, Боряна Роса, Росица Гецова, и др. Куратор на експозицията е галеристът от Ню Йорк Стефан Стоянов. Каква е мисията в работата на Стефан Стоянов и кои са някои от най-интересните творби, слушателите научиха в "Артефир“ във вторник.
На 19 юли в Софийска градска художествена галерия бе открита изложбата на художниците, номинирани за наградата БАЗА тази година – Аарон Рот, Красимира Буцева, Ларс Нордби, Петър Чиновски, София Грънчарова, Харита Асумани и Явор Костадинов. Ежегодната награда за млад художник БАЗА е основана за първи път през 1990 г. в Чехия от създателя и директора на Фондацията за гражданско общество Уенди Люерс. Днес наградата съществува в 10 европейски страни и се е превърнала в едно от най-престижните отличия и сериозна професионална атестация. Сред държавите, присъединили се към наградата, са: Чехия, Словакия, Хърватска, Косово, Сърбия, Македония, Босна и Херцеговина, Словения, Албания. Като резултат от активния обмен на информация между страните е основана международната мрежа за награди за млади художници. България се включва през 2008 г. Инициативата е на Института за съвременно изкуство-София, който впоследствие е избран да организира провеждането на конкурса. За номинацията, наградата и изложбата разказа Радослав Механджийски, член на международното жури, като обяви и носителката на БАЗА за 2022 – Красимира Буцева.
Най-новият балетен спектакъл на Софийска опера и балет е "Сън в лятна нощ" с последно премиерно представяне тази вечер на езерото в софийския квартал Панчарево. Балетът по Уилям Шекспир с музика от Менделсон е с хореография и режисура на Анна Донева, която гостува в "Артефир" с подробности за работата.
В началото на август в Боровец ще се проведе първото издание на нов международен джаз фестивал на името на доктор Емил Илиев, чиято мечта приживе е била за джаз фестивал от ранга на този в Монтрьо, но провеждан в България. Подробности за предстоящото събитие разказа д-р Таня Илиева, директор на фестивала.
Снимка – Регионална библиотека "Пейо Яворов" - Бургас
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg