Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Набуко“ и "Брилянтин“ на сцената на Летен театър Варна

Операта „Набуко“ на Джузепе Верди, 1996 г.
Снимка: Държавна опера - Варна

Операта "Набуко" на Джузепе Верди е с премиера в рамките на Летен театър Варна. Това е третата опера на Верди и тя му носи славата на голям композитор. Действието се развива в Йерусалим и Вавилон през 586 г. пр.н.е и описва тежкото положение на евреите, след като са нападнати и превзети, а впоследствие заточени извън родината си от вавилонския цар Набуко, в чиято роля се превъплъщава мексиканският драматичен баритон Карлос Алмагер, гастролирал на всички световни оперни сцени и носител на множество международни награди.

Режисьор на "Набуко" е Сребрина Соколова, която споделя, че самата концепция претърпява известна промяна: "Началото на моите режисьорски търсения съвпадна с началото на военните конфликти в Украйна, така бях повлияна от тази тема, разчетох знак в това. Бях тръгнала към една по-модерна визия. Колкото повече се задълбочаваха моите проучвания, толкова повече се фокусирах върху обобщаване на посланието. Учудващо е как всичко в човешката история се повтаря през годините и как човечеството не си е научило уроците. Реших, че спектакъла ще го решим в класически стил, в епохата, но ще бъде разказан с мисъл за настоящето и бъдещето в препратки. Насочила съм се към прошката и пречистването на човешката природа. Това е история за грешките, наказанието и изкуплението, отвъд времето".

Рокендрол мюзикълът „Брилянтин“
Сребрина  Соколова твърди, че тази година си поставя две коренно различни предизвикателства с две много различни теми. Премиерно представяне на "Брилянтин" или как да влезеш в обувките на другия. Мюзикълът, създаден преди точно 50 години от Джим, Джейкъбс, Уорън Кейси и Робърт Стигууд, е вдъхновен от субкултурата на Грийзърите, възникнала през 50-те – 60-те години на XX век. Символ на свободното мислене, с пълна липса на лицемерие и престореност, тази субкултура печели голяма популярност както В САЩ, така и в Европа. 

Най-голяма популярност мюзикълът печели след екранизацията му в киното с участието на Джон Траволта и Оливия Нютън Джон, театралната версия на мюзикъла се различава от филма, комбинация е и от филма, и от театралната версия, казва режисьорката Сребрина Соколова: "Много помогна нашата концепция за мюзикълите, освен специфичното осветление, 3D мапингът помага. Визиите са решени в попарт стил. Всичко гледаме в погледа на младежите. Пренасят ни във времето на рокендрола. Средната възраст на актьорите е 25 години. Намерих своята тема, как да запазим тази уникалност на младежите и това да не наруши общността, как в цялото да функционира индивидуалното".

Следващият спектакъл на мюзикъла "Брилянтин" е на 19-и август на сцената на Летен театър Варна и на 20-и август на изнесената сцена на Балчик. След това през есента ще бъдат и следващите представления на операта "Набуко".

Целия разговор със Сребрина Соколова можете да чуете в звуковия файл. Снимки: fccvarna.bg
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36
Плакат -

Британските психеделик рок класици The Telescopes за първи път в България

Легендарната британска нойз/спейс/дрийм поп/психеделик рок формация The Telescopes , оглавявана от Стивън Лори, пристига у нас за концерт на 5 ноември в зала "Сингълс" а НДК по покана на "Аларма Пънк Джаз" на БНР. С музиката от съвсем новия си албум Halo Moon , издаден миналия месец от Tapete Records . По-рано тази година пък Fuzz..

публикувано на 28.10.24 в 21:49
Митко Щерев

Митко Щерев се прощава с публиката: Последен концерт и поглед назад

Наскоро българската музикална сцена бе изправена пред новината, че обичаният композитор Митко Щерев ще се оттегли от сценичните си изяви. Окончателното сбогуване ще се състои на 28 октомври в зала 1 на НДК, по време на заключителния концерт "Обич и песен ". По думите на Щерев, неговото реално оттегляне от сцената е настъпило още през..

публикувано на 28.10.24 в 12:08